SEDMA VAZMENA NEDJELJA

Iz vlastitog liturgijskog kalendara Požeške biskupije

SEDMA VAZMENA NEDJELJA

Čitanja: Dj 7, 55-60; Ps 96, 1 i 2b. 6. i 7c. 9; Otk 22, 12-14. 16-17. 20; Iv 17, 22-26.

Evanđelje dana (Iv 17, 22-26)

“Neka budu savršeno jedno!”

U ono vrijeme:
Isus podiže oči k nebu i pomoli se:
»Oče sveti, ne molim samo za ove
nego i za one koji će na njihovu riječ
vjerovati u mene: da svi budu jedno
kao što ti, Oče, u meni i ja u tebi,
neka i oni u nama budu da svijet uzvjeruje da si me ti poslao. I slavu koju si ti dao
meni ja dadoh njima: da budu jedno
kao što smo mi jedno – ja u njima
i ti u meni, da tako budu savršeno jedno
da svijet upozna da si me ti poslao
i ljubio njih kao što si mene ljubio.
Oče, hoću da i oni koje si mi dao
budu gdje sam ja, da i oni budu sa mnom: da gledaju moju slavu, slavu koju si mi dao jer si me ljubio prije postanka svijeta.
Oče pravedni, svijet te nije upoznao,
ja te upoznah; a i ovi upoznaše
da si me ti poslao. I njima sam očitovao
tvoje ime, i još ću očitovati,
da ljubav kojom si ti mene ljubio
bude u njima – i ja u njima.«

Razmišljanje

Jedinstvo Crkve koja traje sve do danas svjedoči da je Crkva nastala prema Božjoj zamisli. Usprkos brojnim dramatičnim trenutcima u povijesti Crkve, ona i dalje stoji, upravo kao što je to Isus obećao Petru: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati. (Mt 16, 18) Činjenica o opstojnosti Zajednice Vjernika treba snažiti vjeru. Ako se ovo obećanje ispunilo, onda to potvrđuje vjerodostojnost Onoga koji ju je ustanovio. Svi darovi koje su primili apostoli: otpuštanje grijeha (Mt 18, 18), podjela krštenja (Mt 28, 19), služba Euharistije (Lk 22, 19), stvarni su jer su ostvareni u Ime Božje i Njemu na slavu. Budimo zahvalni za svakog brata i sestru koji zajedno s nama čine zajednicu i grješnih i svetih. D. S.

(preuzeto iz knjige Živa Riječ 2022. u izdanju Misionara Krvi Kristove)