BISKUP PRIMIO RAVNATELJICU SPOMEN PODRUČJA U JASENOVCU

U Biskupskom domu u Požegi biskup Antun Škvorčević primio je 15. travnja Natašu Jovičić, ravnateljicu Spomen područja Jasenovac. Razgovarali su o više pitanja koja se odnose na komemoraciju jasenovačkih žrtava, napose o sudjelovanju vjerskih zajednica na tim programima. Biskup je izložio razloge zbog kojih je Požeška biskupija od Velikog jubileja 2000. na inicijativu pape Ivana Pavla II. započela slaviti Dan čišćenja povijesnog pamćenja i spomena mučenika u jasenovačkoj župnoj crkvi u petak prije nedjelje Cvjetnice. Osvrnuo se na poteškoće koje prate dosadašnje državne programe spomena na proboj zatvorenika iz jasenovačkog logora u travnju svake godine, napose na govore koji su nerijetko usmjereni više na druge ciljeve nego na iskazivanje poštovanja prema žrtvama te na ulogu koja je tom prigodom dodijeljena predstavnicima pojedinih vjerskih zajednica, među kojima je uvijek nazočan i katolički jasenovački župnik. Kazao je da bi se o svom molitvenom nastupu u toj prigodi trebale dogovoriti vjerske zajednice koje sudjeluju na spomenu, kako bi se sačuvao dignitet žrtava, molitve i nastupa vjerskih predstavnika. Izrazio je mišljenje o prikladnosti da se same vjerske zajednice dogovore i organiziraju godišnji molitveni spomen na žrtve u Jasenovcu, o čemu je već ranije razgovarao s nekim njihovim predstavnicima.
Ravnateljica Jovičić upoznala je biskupa s pitanjima koja trenutačno prate rad Spomen područja, s pripremama za ovogodišnji spomen proboja logoraša idućega 22. travnja te o odluci pojedinih političkih i drugih skupina da ne sudjeluju na državnom programu tom prigodom, nego organiziraju svoju zasebnu komemoraciju žrtava.