Centar “Pro vita et familia”

Centar Požeške biskupije »Pro vita et familia« (»Za život i obitelj«) osnovao je biskup Antun dekretom od 16. listopada 2003. s ciljem pomoći obiteljima na području Požeške biskupije, kao odgovor na učiteljske poticaje tadašnjega pape Ivana Pavla II. u prilog života te spomen na njegov treći pastirski pohod Hrvatskoj i dvadeset i petu obljetnicu njegova pontifikata. Centar trajno unaprjeđuje svoje aktivnosti kako bi što bolje služio čovjeku današnjice koji je pritisnut raznim nedaćama života. Centar se financira sredstvima koja osigurava Caritas Požeške biskupije.

AKTIVNOSTI CENTRA „ZA ŽIVOT I OBITELJ“ POŽEŠKE BISKUPIJE

Promišljajući o čovjeku kao cjelini duha, duše i tijela, a vodeći se moralnim načelima Katoličke crkve o životu, braku i obitelji, koja proizlaze iz Božjeg nauma o čovjeku, aktivnostima Centra “Za život i obitelj” nastoji se djelovati na svim razinama čovjeka (biološkoj, psihološkoj, društvenoj i duhovnoj razini). U svjetlu kršćanske antropologije i vizije osobe, promicanja obiteljskih vrijednosti te osposobljavanja pojedinaca da žive puninu radosti i svog dostojanstva djeluje se kroz dva smjera – savjetodavni i preventivni program.

SAVJETODAVNI PROGRAM

za cilj ima brigu za brak i obitelj u poteškoćama kroz individualno savjetovanje
Interdisciplinarnim pristupom pruža se pomoć pojedincima, bračnim parovima i obitelji u prevladavanju životnih kriza, poteškoća u komunikaciji te različitih problema današnjice: manjak povjerenja, osjećaj krivice, strahovi, agresivnost, depresija, očaj, besmisao, sklonost samouništenju, problemi s djecom, gubitak bliske osobe, stresovi, PTSP, ovisnosti i slično.

Interdisciplinarni pristup uključuje:

• pružanje duhovne pomoći (svećenik)
  • psihološko savjetovanje
  • duhovno antropološki vid pružanja pomoći metodom hagioterapije
  • savjeti obiteljskog liječnika
  • savjeti sociologa
  • savjeti pravnika

Raspored rada savjetovališta:

• utorak: 16-17h (psiholog ili liječnik)
  • srijeda:15-17h (psihološko savjetovanje/duhovno antropološki vid pružanja pomoći)
  • četvrtak:16-18 h (pružanje duhovne pomoći – svećenik)

Osobe u potrebi mogu se javiti putem:

• telefona (034/272-237),
  • osobnim dolaskom (Ul. Franje Cirakija 12, Požega)
  • e-mail adrese ([email protected])

Susreti po dogovoru s volonterima

Usluge Centra su besplatne i dostupne svakom čovjeku!

PREVENTIVNI PROGRAM:

za cilj ima promicanje vrednota bračnog i obiteljskog života kroz organizaciju i priređivanje različite susreta, tribina, stručnih predavanja i radionice za djecu, mlade, trudnice, roditelje, bračne parove. Raznim aktivnostima obilježavati tjedan braka te poticati i učvršćivati obiteljsko zajedništvo kroz održavanje duhovnih obnova za obitelji.

Tribine za trudnice

Prigodne teme:

• Egzistencija, antropološka stvarnost čovjeka i ontološka struktura čovjeka
  • Čovjek – osoba
  • Bazično povjerenje
  • Odgovorno majčinstvo (roditeljstvo)
  • Obitelj – temelj zdravog društva

Stručna predavanja i radionice za mlade roditelje i djecu (osobito roditelje djece s razvojnim poteškoćama)

• Dijete – osoba
  • Uloga roditelja u razvojnim fazama djeteta
  • Čovjek kao muško i žensko
  • (neuropedijatar/psiholog/svećenik/radni terapeut-radionice)

Radionice i stručna predavanja za roditelje djece školskog uzrasta

• Komunikacija u obitelji
  • Rastimo zajedno
  • Školski (ne)uspjeh
  • Moj život s adolescentom (školski psiholozi/sociolog)

Tribine za mlade

• Razvoj osobnosti
  • Tko sam to ja (čovjek)?
  • Vrijeme u kojem živimo – selfizam, relativizam, postmoderna (psihološki i duhovno antropološki vid)

Duhovna obnova za obitelj
(jednodnevni susret u Velikoj ili Đulovcu)
Supružnici imaju stručna predavanja i radionice
(biološka, psihološka, društvena i duhovna razina)

• Uloga razgovora u obitelji
  • Obitelj – poziv i odgovornost

Rad s djecom u kreativnim dječjim radionicama
(prilagođeno dobi djece)

Kroz navedene aktivnosti Centar „Za život i obitelj“ će surađivati sa župama požeške biskupije, katoličkom osnovnom školom, katoličkom klasičnom gimnazijom, zajednicama i ostalima.

Voditeljica Centra: Ana Matković
Adresa: Centar »Pro vita et familia«