Centar “Pro vita et familia”

Centar «Pro vita et familia» («Za život i obitelj») utemeljio je biskup msgr. dr. Antun Škvorčević Dekretom broj 1651/2003. od 16. listopada 2003. godine u nastojanju da se pomogne obiteljima na području Požeške biskupije te da se odgovori na učiteljske poticaje tadašnjeg pape Ivana Pavla II. u prilog života, a kao spomen na njegov treći pastirski pohod Hrvatskoj i o dvadeset i petoj obljetnici njegova pontifikata.

Centar je od 1. svibnja ove godine poboljšao svoje aktivnosti kako bi što bolje pomogao čovjeku današnjice koji je pritisnut raznim nedaćama života. U nastavku donosimo raspored aktivnosti centra te pozivamo sve one koji su potrebni naše pomoći da nam se jave na niže navedene brojeve telefona ili mail adresu Centra.

AKTIVNOSTI CENTRA „ZA ŽIVOT I OBITELJ“ POŽEŠKE BISKUPIJE

Promišljajući o čovjeku kao cjelini duha, duše i tijela, a vodeći se moralnim načelima Katoličke crkve o životu, braku i obitelji, koja proizlaze iz Božjeg nauma o čovjeku, aktivnostima Centra “Za život i obitelj” nastoji se djelovati na svim razinama čovjeka (biološkoj, psihološkoj, društvenoj i duhovnoj razini). U svjetlu kršćanske antropologije i vizije osobe, promicanja obiteljskih vrijednosti te osposobljavanja pojedinaca da žive puninu radosti i svog dostojanstva djeluje se kroz dva smjera – savjetodavni i preventivni program.

SAVJETODAVNI PROGRAM

za cilj ima brigu za brak i obitelj u poteškoćama kroz individualno savjetovanje
Interdisciplinarnim pristupom pruža se pomoć pojedincima, bračnim parovima i obitelji u prevladavanju životnih kriza, poteškoća u komunikaciji te različitih problema današnjice: manjak povjerenja, osjećaj krivice, strahovi, agresivnost, depresija, očaj, besmisao, sklonost samouništenju, problemi s djecom, gubitak bliske osobe, stresovi, PTSP, ovisnosti i slično.

Interdisciplinarni pristup uključuje:

• pružanje duhovne pomoći (svećenik)
  • psihološko savjetovanje
  • duhovno antropološki vid pružanja pomoći metodom hagioterapije
  • savjeti obiteljskog liječnika
  • savjeti sociologa
  • savjeti pravnika

Raspored rada savjetovališta:

• utorak: 16-17h (psiholog ili liječnik)
  • srijeda:15-17h (psihološko savjetovanje/duhovno antropološki vid pružanja pomoći)
  • četvrtak:16-18 h (pružanje duhovne pomoći – svećenik)

Osobe u potrebi mogu se javiti putem:

• telefona (034/272237),
  • osobnim dolaskom (Vukovarska 7, Požega)
  • e-mail adrese (centar@pozeska-biskupija.hr)

Susreti po dogovoru s volonterima

Usluge Centra su besplatne i dostupne svakom čovjeku!

PREVENTIVNI PROGRAM:

za cilj ima promicanje vrednota bračnog i obiteljskog života kroz organizaciju i priređivanje različite susreta, tribina, stručnih predavanja i radionice za djecu, mlade, trudnice, roditelje, bračne parove. Raznim aktivnostima obilježavati tjedan braka te poticati i učvršćivati obiteljsko zajedništvo kroz održavanje duhovnih obnova za obitelji.

Tribine za trudnice

Prigodne teme:
Egzistencija, antropološka stvarnost čovjeka i ontološka struktura čovjeka
Čovjek – osoba
Bazično povjerenje
Odgovorno majčinstvo (roditeljstvo)
Obitelj – temelj zdravog društva

Stručna predavanja i radionice za mlade roditelje i djecu (osobito roditelje djece s razvojnim poteškoćama)

Dijete – osoba
Uloga roditelja u razvojnim fazama djeteta
Čovjek kao muško i žensko
(neuropedijatar/psiholog/svećenik/radni terapeut-radionice)

Radionice i stručna predavanja za roditelje djece školskog uzrasta

Prigodne teme: Komunikacija u obitelji
Rastimo zajedno
Školski (ne)uspjeh
Moj život s adolescentom
(školski psiholozi/sociolog)

Tribine za mlade

Razvoj osobnosti
Tko sam to ja (čovjek)?
Vrijeme u kojem živimo – selfizam, relativizam, postmoderna
(psihološki i duhovno antropološki vid)

Duhovna obnova za obitelj

(jednodnevni susret u Velikoj ili Đulovcu)
Supružnici imaju stručna predavanja i radionice
(biološka, psihološka, društvena i duhovna razina)
Uloga razgovora u obitelji
Obitelj – poziv i odgovornost

Rad s djecom u kreativnim dječjim radionicama

(prilagođeno dobi djece)
Kroz navedene aktivnosti Centar „Za život i obitelj“ će surađivati sa župama požeške biskupije, katoličkom osnovnom školom, katoličkom klasičnom gimnazijom, zajednicama i ostalima.

Centar «Pro vita et familia»
Vukovarska 7
Tel. 034/272-237