Caritas Požeške biskupije

Caritas Požeške biskupije osnovao je biskup dr. Antun Škvorčević Dekretom broj 455/1997. od 29. studenog 1997. godine. On je pastoralna ustanova koja na području Biskupije i prema potrebi izvan nje promiče djelotvornu kršćansku ljubav s posebnom pažnjom prema najpotrebnijima. Biskupijski Caritas ostvaruje svoje poslanje po uzoru i pod zaštitom sv. Lovre, đakona i mučenika, zaštitnika Požeške biskupije, koji je siromahe smatrao blagom Crkve.

Djelatnost

Caritas razvija različite oblike djelatnosti u prilog ljudi u nevolji i najsiromašnijih. U pružanju pomoći Caritasu pomaže oko 300 educiranih volontera u župama. Požeška biskupija oblikovala je fond te uz pomoć dobrih ljudi i svih vjernika ostvaruje sljedeće projekte u kojima Caritas redovito sudjeluje svojom logistikom:

• pomaže izgradnju ili popravak obiteljskih kuća, osobito obiteljima s brojnom djecom i prognanicima i izbjeglima;
  • materijalno podupire obitelji s brojnom djecom u njihovim različitim potrebama i organizira godišnji susret tih obitelji o blagdanu Sv. Obitelji;
  • odobrava godišnje više od šezdeset stipendija siromašnim učenicima i studentima te pomoć za kupnju knjiga;
  • uzdržavao određeni broj učenika u Kolegiju Požeške biskupije;
    prikuplja hranu za potrebne;
  • organizira Caritasovu kuhinju u Požegi koja svakodnevno priprema hranu za sedamdesetak starijih ili bolesnih osoba koje nisu u mogućnosti same osigurati objed;
  • pokreće prigodne karitativne akcije kao što je nabavka drva za ogrjev, skupljanje pšenice prigodom žetve, sabiranje živežnih namirnica pred Božić i Uskrs u trgovinama i drugo;
  • organizira susret s djecom s posebnim potrebama;
  • redovno educira volontere Caritasa.
Caritas Požeške biskupije
Vukovarska 7
Tel. 034/272-988
Faks 034/273-988
Email: caritas@pozeska-biskupija.hr
Predsjednik Biskupijskog Caritasa: msgr. dr. Antun Škvorčević, biskup
V.d. Ravnatelja: Ivan Popić
Upravno Vijeće: Ivan Popić, Ivica Žuljević, Robert Mokri, Miroslav Peroutka i Ivica Grgić.