BISKUP POSJETIO IZGORJELI ŽUPNI DOM I ŽUPNIKA U ORIOVCU

Biskup Antun Škvorčević u pratnji Ivice Žuljevića, predstojnika Ureda za gradnju i kulturna dobra posjetio je 10. svibnja Oriovac te se susreo sa župnikom Zdravkom Radošom i njegovim suradnicima kako bi se upoznao s njegovim stanjem i razmjerima požara koji je minuloga 4. svibnja uništio dio župne kuće, zahvativši djelomično gotovo svu drvenu građu krovne konstrukcije. Brza intervencija vatrogasaca spriječila je još veću štetu. Odmah nakon požara, 5. svibnja stanje je pregledao predstojnik Ureda za gradnju Žuljević s Domagojem Stojakovićem, inženjerom građevinarstva koji je dao o tom stručno mišljenje. Nakon toga Župno ekonomsko vijeće održalo je svoju sjednicu te zaključilo kako je župna kuća toliko nastradala da je prikladnije graditi novu nego popravljati staru čiji su ostaci također nagriženi kapilarnom vlagom. Ovo rješenje podržao je i načelnik Općine Oriovac. Biskup Antun je pregledao opožareno stanje zgrade te je na temelju uvida u situaciju koju je požar za sobom ostavio, i mišljenja Ureda za gradnju i Vijeća Ustanove za uzdržavanje klera i drugih crkvenih službenika zaključio kako je potrebno povjeriti arhitektu da izradi idejno rješenje za sanaciju stare zgrade, čiji bi se razoreni dio u požaru mogao odstraniti i dadne za to aproksimativnu cijenu koštanja. Pored toga valja izraditi idejno rješenje za novi župni stan s njegovim aproksimativnim koštanjem kako bi se nakon toga moglo utvrditi koje je rješenje bolje, računajući s realnim izvorima financiranja. Izražena je nada da bi župa Oriovac tijekom ove godine mogla riješiti problem u kojem se iznenada našla.