SUSRET KRIZMANIKA ŽUPE SV. TEREZIJE AVILSKE S BISKUPOM

U neposrednoj pripravi za primanje sakramenta svete Potvrde krizmanici katedralne župe Sv. Terezije Avilske susreli su se 12. svibnja u požeškoj Katedrali s biskupom Antunom Škvorčevićem. Nakon molitve biskupa je pozdravio župnik Ivica Žuljević, upoznao ga s ovogodišnjim naraštajem krizmanika, kratko ga izvijestio o tijeku njihove priprave te mu prikazao tri vjeronaučne skupine u koje su krizmanici bili podijeljeni na čelu s njihovim voditeljima. Potom je voditelj svake skupine imao provjeru znanja svojih članova. Župni vikar Krunoslav Siroglavić postavljao je članovima svoje vjeronaučne skupine pitanja o Božjim zapovijedima, sakramentima, darovima Duha Svetoga te o postu i nemrsu. Vjeroučitelj Darko Papak ispitao je članove svoje skupine o Bibliji, stvaranju, spoznaji Boga i objavi, a vjeroučitelj Petar Jurišić svoje je ispitao o Crkvi, njezinim pastirima i članovima te o sakramentima kršćanske inicijacije. Na koncu se u ispitivanje krizmanika uključio i župnik Ivica Žuljević pitavši ih o Misi Posvete ulja na Veliki četvrtak na kojoj su krizmanici sudjelovali te o sadržaju Biskupova pisma koje im je tom prigodom bilo pročitano.
Nakon što je pomno i sa zanimanjem pratio vjeronaučno ispitivanje i odgovore krizmanikâ, biskup Antun je zapodjenuo dijalog s njima, rekavši da su za svoje odgovore zavrijedili dobru ocjenu. Naglasio je pritom kako je svrha ocjenjivanja kao i svega njihova učenja tijekom višegodišnje vjeronaučne priprave u tome da si oni razumski mogu obrazložiti zašto zapravo idu na Svetu Potvrdu, odnosno zašto se kao mladi kršćani žele opredijelili za Isusa Krista. Ustvrdio je da je razumska spoznaja i znanje o životu i vjeri važno, naglasivši međutim da je život nešto mnogo dublje i više od onoga što se može pameću naučiti, jer je on otajstvo. Potrebno je da krizmanici ono što su tijekom vjeronaučne priprave naučili, nastoje ostvariti u životu. Rekao im je da oni kao jedinstvene i neponovljive osobe u sebi nose mogućnost postati nešto više nego što to sada jesu, i da će se te mogućnosti u njihovu životu ostvariti onoliko koliko budu imali iskustvo povezanosti s Bogom, odnosno u onolikoj mjeri koliko Božja inicijativa ljubavi postane dio njihova života. Biskup je krizmanike pozvao i potaknuo da u danima do Duhova pronađu trenutke sabranosti za molitvu, a osobito da s pravim raspoloženjem pristupe sakramentu Pomirenja. Izrazio je radost što će krizmanici također sudjelovati na duhovskom bdijenju s ostalim mladima u subotu navečer u Katedrali te na njih zazvao Božji blagoslov.