SUSRET BISKUPA I MINISTRA HASANBEGOVIĆA

U prostorima Ministarstva kulture u Zagrebu, 16. svibnja susreli su se ministar kulture i požeški biskup Antun Škvorčević sa suradnicima. Predmet razgovora bila je provedba Ugovora između Svete stolice i Republike Hrvatske o suradnji na području odgoja i kulture. Raspravili su o nekoliko aktualnih pitanja s obzirom na funkcioniranje određenih crkvenih ustanova zaduženih za brigu o sakralnoj baštini, među kojima su i crkveni muzeji, arhivi i knjižnice. Biskup Škvorčević je izvijestio ministra o radovima na otvorenju Dijecezanskog muzeja u Požegi i poteškoćama koje stvara sadašnji Zakon o muzejima iz 2015., jer ne prepoznaje specifičnost navedenih crkvenih ustanova i istaknuo potrebu da se što prije nađe rješenje u duhu Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske. Utvrdili su da povrat matica i drugih crkvenih knjiga oduzetih u komunističko vrijeme još nije cjelovito ostvaren kako predviđa Sporazum između Hrvatske biskupske konferencije i Vlade Republike Hrvatske od 31. listopada 2005. te je dogovoreno uklanjanje zapreka koje tome stoje na putu.