MISA U POŽEGI ZA PREMINULOG ORGULJAŠA ANĐELKA KLOBUČARA

U požeškoj crkvi sv. Lovre, uz sudjelovanje vjeroučitelja Požeške biskupije i desetak svećenika, 3. rujna biskup Antun Škvorčević predvodio je svetu misu za nedavno preminulog akademika Anđelka Klobučara, dugogodišnjeg orguljaša zagrebačke katedrale i skladatelja brojnih djela sakralne glazbe. Biskup je u uvodu spomenuo kako je njegova osobna povezanost s Anđelkom Klobučarom iz davnijeg doba bila razlogom što je preminuli glazbenik za utemeljenje Požeške biskupije i ređenje njezina prvog biskupa 1997. želio uglazbiti geslo „Krist danas i uvijeke, Aleluja!“ koje se danas pjeva u svim župama ove mjesne Crkve nakon evanđelja i u drugim prigodama. Pored toga skladao je prošireno geslo, motet „Isus Krist, jučer i danas, isti je i uvijeke“ i posvetio ga požeškom biskupu, a nakon što je papa Ivan Pavao II., utemeljitelj Požeške biskupije potvrdio sv. Lovru za njezina zaštitnika, uglazbio je nekoliko popijevki njemu u čast, koje se rado pjevaju u Požegi i šire. Dodao je da je Klobučar i na drugi način pratio život mlade Biskupije, među ostalim i sudjelovanjem u određivanju dispozicije novih orgulja požeške katedrale prije deset godina, koje su u izradi njemačkog graditelja orgulja Wolfganga Eisenbartha jedan od naših veoma vrijednih instrumenata.
Biskup je podsjetio kako je Klobučar kad ga je on kao tajnik Odbora za proslavu 900. obljetnice Zagrebačke biskupije i prvog dolaska pape Ivana Pavla II. u Hrvatsku 1994. godine zamolio da sklada novu misu za zbor i puk u duhu liturgijskih smjernica II. vatikanskog sabora očitovao veliku spremnost te je u novo glazbeno djelo utkao dijelove koralne „Anđeoske mise“. Pokazalo se da bi za puk bilo lakše unutar zborne mise ponavljati određenu frazu na jednostavan napjev koji bi najprije zapjevao solist a svi za njim ponovili. Klobučar je prihvatio tu sugestiju biskupa Škvorčevića te je za drugi dolazak pape Ivana Pavla II. u Hrvatsku stvorio novo djelo koje se rado pjeva na svečanim slavljima Požeške biskupije. Među ostalim izvedeno je i na nedavnoj hodočasničkoj misi u Voćinu i Pleternici. Tako je Anđelko Klobučar ugradio sebe u vjeru, nadu i ljubav Božjeg naroda Požeške biskupije, zaključio je biskup, potaknuvši da mu za to trajno iskazujemo zahvalnost i uključujemo u molitvu.