SJEDNICA ODBORA ZA PROSLAVU 20. OBLJETNICE USPOSTAVE POŽEŠKE BISKUPIJE

U Dvorani sv. Lovre Biskupskog doma u Požegi, 19. rujna održana je sjednica Odbora za proslavu 20. obljetnice uspostave Požeške biskupije. U radu sjednice sudjelovao je i požeški biskup Antun Škvorčević, koji je na početku u molitvi zazvao svjetlost Duha Svetoga na njezin rad. Potom je Josip Krpeljević, predsjednik Odbora podsjetio na prethodnu sjednicu i programe koji su na biskupijskoj razini ostvareni tijekom godine Izvanrednog jubileja milosrđa. Uvodeći u rad sjednice biskup Antun je rekao da je njezina zadaća konkretizirati program proslave 20. obljetnice uspostave Požeške biskupije, koji će biti predstavljen i proglašen na Biskupijskom danu idućega 24. rujna u Požegi. Podijeljena su zaduženja s obzirom na Biskupijski dan i raspravljen okvirni prijedlog programa proslave 20. obljetnice uspostave Požeške biskupije i priprave za njegov središnji događaj, treći biskupijski euharistijski kongres. Među ostalim je istaknuta važnost izlaganja koje će na Biskupijskom danu imati fra Ante Crnčević o biskupijskom euharistijskom kongresu s teološkog i liturgijskog gledišta.
Jesenski susreti trajne formacije svećenika (korone), kao i mjesečni susreti mladih svećenika do desete godine misništva i đakona, održat će se na euharistijske teme. U došašću organizirat će se arhiđakonatski susreti za članove novog saziva župnih pastoralnih vijeća, koji će u svojim župama promicati programe u pripravi za kongres, napose surađivati u ostvarivanju korizmenih kateheza o svetoj misi iduće godine. Istaknuta je važnost klanjanja pred Presvetim koja se održavaju svakog četvrtka u velikom broju župa Požeške biskupije te je pokrenuta inicijativa da se ono tijekom iduće godine sve do središnjeg slavlja euharistijskog kongresa orgnizira u svim župama. Euharistijsku pobožnost valja tijesno povezati s konkretnim oblicima karitativnog djelovanja u župi za koje treba voditi brigu karitativna skupina župnih pastoralnih vijeća u suradnji s Biskupijskim caritasom. Predviđa se da se tijekom iduće godine na dekanatskim ili arhiđakonatskim razinama održe regionalne postaje euharistijskog kongresa. Vrhunac Trećeg biskupijskog euharistijskog kongresa požeške mjesne Crkve bit će veliko biskupijsko postajno euharistijsko slavlje, koje će se održati u Požegi u nedjelju, 24. rujna 2017. godine. Obrazložena je opravdanost da za euharistijski kongres posluži biskupijsko geslo »Krist, danas i uvijeke«, jer se on održava o 20. obljetnici Biskupije. Razmatrana je i mogućnost da se tom prigodom priredi povijesni zapis onoga što je tijekom dva desetljeća ostvareno na različitim razinama Požeške biskupije, te da se o tome izradi i video zapis.