BISKUP POSJETIO KANDIDATE ZA ĐAKONAT U DUHOVNIM VJEŽBAMA

Kandidati za đakonat, Ivan Ereiz i Tomislav Sanić obavljaju u Domu sv. Augustina u Velikoj petodnevne duhovne vježbe u pripravi za ređenje. Posjetio ih je biskup Antun Škvorčević 6. listopada i slavio s njima svetu misu u crkvi sv. Augustina zajedno s Josipom Krpeljevićem, voditeljem duhovnih vježbi i Mariom Sanićem, veličkim župnikom. U uvodnoj riječi kazao im je da ovom svetom misom želi u otajstvo Isusove muke, smrti i uskrsnuća položiti njihovo svećeničko zvanje, slobodu kojom se opredjeljuju slijediti ga, i moliti za vjernost na tom putu.

U homiliji biskup je na temelju ulomka iz Pavlove Poslanice Galaćanima protumačio kako su kandidati za đakonat kao i Galaćani, prihvativši Božji poziv krenuli putem duhovnog poziva, ali da i njih može opčarati zavodljivost svijeta, zavesti sebičnost, privući površnost i lagodnost te stave u pitanje duhovno i po Pavlu završe u bezumnosti. Kazao je da im se valja othrvati toj napasti i da su zacijelo u duhovnim vježbama razmišljali kako to učiniti i zaključili s Isusom u današnjem Evanđelju da je to moguće molitvom koja nas uvodi u zajedništvo Božjega Duha i daruje njegovu snagu. Podsjetio je kako sv. Luka nakon što je izvijestio da je Isus poučio svoje učenike u molitvi Boga nazivati Ocem, uvjerava da Bog nije bilo kakav Otac, nego prijatelj s kojim se iskrenim povjerenjem postaje jedno, dionikom njegova života putem duhovne komunikacije, kao što se to ostvaruje u svakom prijateljstvu. Istaknuo je da u odnosu prema nebeskom Ocu ne postoji nikakva prisila kao kod biološkog očinstva, gdje se Oca ne može birati, ustvrdivši kako je u odnosu s Bogom sačuvana ljudska sloboda te ona u komunikaciji duha ima svoje najdublje ostvarenje. Potaknuo je kandidate za đakonat na ustrajnu molitvu u uvjerenju da će svaka njihova molitva biti uslišana, ali ne na mjeru vlastitih želja, nego po kriteriju onoga što Bog zna da nam je najpotrebnije, a to je dar njegova Duha. Poželio im je da po zagovoru Isusove Majke koju u Velikoj častimo kao Gospu od utjehe, odvažno nastave ići putem duhovnog poziva.
Na svršetku misnog slavlja biskup je kandi