BISKUP PRIMIO MINISTRICU REGIONALANOG RAZVOJA I FONDOVA EUROPSKE UNIJE

smanjena za webBiskup Antun Škvorčević primio je u Biskupskom domu u Požegi, 6. prosinca gospođu Gabrijelu Žalac, ministricu regionalnog razvoja i fondova Europske unije. U ministričinoj pratnji bio je njezin pomoćnik Davor Huška i požeško-slavonski župan Alojz Tomašević, a uz biskupa prepošt požeškoga Stolnog kaptola Ivica Žuljević. Razgovarali su o pitanjima vezanima za projekt Hrvatske Vlade pomoći Slavoniji. Posebnu pozornost posvetili su mogućnostima suradnje na područja kulture.
Biskup je predstavio ministrici nastojanja Požeške biskupije oko prikupljanja, spašavanja i obnove pokretne sakralne baštine, čiji je plod nedavno otvoreni Dijecezanski muzej u Požegi i Riznica Katedrale. Prikazao je i druge pothvate usmjerene na očuvanje identiteta slavonskih prostora. Prepošt Žuljević izvijestio je o radovima na konzerviranju i obnovi kaptolskoga Starog grada, čiji počeci sežu u 13. stoljeće, a koje vodi požeški Stolni kaptol, u koji bi bila smještena Povijesna knjižnica i arhiv Požeške biskupije s građom prikupljenom iz njezinih župa. Naznačio je što je do sada sve učinjeno da bi se projekt mogao aplicirati za europske fondove te spomenuo koje poteškoće formalne naravi prate ta nastojanja. Ministrica je protumačila proceduru koju treba slijediti da bi neki projekt bio primljen na natječaj za europske fondove i upoznala s vremenskim rokovima u kojima ga treba pripraviti.
U biskupovoj pratnji ministrica Žalac je razgledala srednjovjekovnu crkvu sv. Lovre u sastavu Biskupskog doma u Požegi.