ĐAKOVAČKI SVEĆENICI POSJETILI POŽEGU

Svećenici Đakovačkog dekanata na čelu s dekanom Josipom Ivešićem uputili su se 12. lipnja na duhovni izlet požeškim krajem te su posjetili svetište Gospe od suza u Pleternici a potom Požegu. Primio ih je i biskup Antun Škvorčević koji im je u crkvi sv. Lovre kazao kako je nakon uspostave Đakovačko-osječke metropolije jedan od načina promicanja njezina zajedništva i međusobni pohod svećenika.

Predstavio im je crkvu sv. Lovre i povijest s njome povezanu, naglasivši izazov još dokraja neistraženog prožimanja između bizantske i zapadne kršćanske baštine o kojoj na svodnoj svetišnoj fresci svjedoči „Krist Patnokrator“ i uz njega „Maiestas Domini“. Pored toga podsjetio ih je na srednjovjekovne crkvice uz rijeku Orljave od Požege do njezina ušća u Savu kod Kloštra u kojima susrećemo prisutnost svih triju hrvatskih pisama: latinice, glagoljice i ćirilice, što svjedoči o kulturološkom bogatstvu i širini ovih prostora gdje nije bili isključivosti koja bi poništila raznolikost.
Đakovački svećenici pod vodstvom Nikoline Mandić posjetili su potom Katedralu i njezinu Riznicu te Dijecezanski muzej.