SVEČANI ANTUNOVSKI KONCERT U POŽEŠKOJ KATEDRALI

U predvečerje spomendana sv. Antuna Padovanskog, i imendana požeškog biskupa msgr. Antuna Škvorčevića, 12. lipnja u požeškoj Katedrali održan je svečani Antunovski koncert, iznimni kulturni događaj kako po svom sadržaju i raznolikosti skladbi tako i po visokoj razini njihove izvedbe. Uz brojne ljubitelje sakralne glazbe, koji su ispunili požešku Katedralu, uz biskupa slavljenika Antuna, bili su nazočni: đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit msgr. Đuro Hranić, đakovačko-osječki nadbiskup u miru msgr. Marin Srakić, izaslanica požeško-slavonskog župana dr. Vesna Vlašić, požeški gradonačelnik Darko Puljašić, i mnogi drugi predstavnici javnog i kulturnog života Grada Požege.

Na koncertu su izvedena slijedeća djela: Horn pipe (G. F. Händel); O salutaris hostia (A. M. Trovato); Dostojno jest (D. Bortniansky); Fuga in c-mol (J. S. Bach); Pjevat ću Gospodu svom (D. Brockkway); Ljubav i mir (Š. Marović); Dohvati mi tata mjesec (J. Skender); There is Power in the Blood (L. E. Jones); Mir je tvoj (Š. Marović); Rondo (J. J. Mouret); Magnificat quarti toni (O. Di Lasso); A little jazz mass: Kyrie, Gloria (B. Chilcott); Baba Yetu – Oče naš (Ch. Tin); Prelude in classic styile (G. Yang); Komm, oh, Todd du schlafes Bruder (J. S. Bach – BWV 56-5); Ave verum corpus (L. Bordese) i Te Deum (F. Liszt). Nastupili su: Mali i Veliki zbor Katoličke osnovne škole u Požegi (dirigentica: Ljuba Šolić, prof.; klavir: Elizabeta Štancl); Zbor Glazbene škole u Požegi (dirigentica: Branka Horvat, prof.; klavir: Alen Kovačević, mag. mus.; solo: Gabriela Mijatović, Patrik Ružičić i Ružica Maurus; djembe: Juraj Gaši; shaker: Silvestar Friedrich); Katedralni zbor Glazbene škole u Požegi (dirigent i orgulje: Mario Večerić; solo: Gabriela Mijatović i Mirta Topalušić) i Brass quintet Glazbene škole Požega (voditeljica: Kristina Banovac, prof., Lovro Ticl – truba; Lovro Čutić – truba; Filip Došlić – rog; Leona Šunjo – trombon i Mijo Radić – trombon).

Izvođači koji su nastupili pokazali su je kako je grad Požega mjesto mladih glazbenih nada, a njihov raznoliki glazbeni program publika je s oduševljenjem nagrađivala dugotrajnim pljeskom. Potom je Josip Krpeljević, generalni vikar, u ime svih nazočnih biskupu slavljeniku Antunu uputio imendansku čestitku. Naglasio je raznolikost koja je progovorila u večerašnjem koncertu: od raznolikosti izvođača, preko različitosti glazbenih instrumenata, do raznovrsnosti skladbi izvedenih na različitim jezicima. Zahvalio je Bogu što im je podario pastira u osobi biskupa Antuna, a biskupu Antunu je zahvalio za njegovo dvadesetogodišnje ugrađivanje u požešku mjesnu Crkvu, osobito na kulturno-obrazovnom području, zaželjevši mu krepko zdravlje i još mnogo radosnih imendana.

Biskup Antun je zahvalio na čestitci. Kazao je mladim izvođačima kako je ono što su svojom pjesmom oblikovali u glas prošlo kroz njihovo srce te su stvorili ozračje blizine kojoj je ime ljepota a to je konačno sam Bog. Zahvalio je svima, napose roditeljima, koji podupiru Požešku biskupiju u odgojno-obrazovnim nastojanjima katoličkih škola, kako bi u njima djeca disala dubinom, širinom i visinom Božje blizine i ljepote.

Rekavši da su izvođači večerašnjim koncertom na svoj način slušateljima približili sve ono što je volio sv. Antun, zahvalio je nazočnima za njihovu molitvenu potporu koju su mu iskazivali tijekom dvadeset godina postojanja Požeške biskupije, te zaželio Božji blagoslov svima koji se u gradu Požegi i u Biskupiji međusobno nastoje povezivati oko dobra. Na kraju su svi izvođači zajedno snažno otpjevali geslo Trećega biskupijskog euharistijskog kongresa: »Krist danas i uvijeke, naša nada, aleluja!«