SJEDNICA STOLNOG KAPTOLA SV. PETRA U POŽEGI

U Dvorani Sv. Lovre Biskupskog doma u Požegi održana je 20. lipnja sjednica požeškoga Stolnog kaptola sv. Petra pod predsjedanjem prepošta Ivice Žuljevića. Na sjednici je sudjelovao i biskup Antun Škvorčević. Nakon molitve prepošt Žuljević je pozdravio biskupa Antuna i nazočne kanonike te ih podsjetio da na svetkovinu apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla požeški Stolni kaptol slavi 17. obljetnicu svoje uspostave. Nazočne kanonike potom je pozdravio biskup Antun, čestitao im spomenutu godišnjicu i kazao kako Kaptol ima posebne zadaće u Katedrali, majci crkvi Požeške biskupije, čije se 20. obljetnice spominjemo, vodeći brigu za njezino održavanje i sudjelujući u pontifikalnim slavljima. Pripomenuo je kako je važno da kanonici vrše dužnosti u skladu sa Statutom, jer tako održavaju živom ustanovu kojoj pripadaju.

Potom je kanonik kustos Mario Sanić podnio Financijski izvještaj za 2016. godinu te izvijestio o trenutnom stanju kaptolske blagajne. Prepošt Žuljević je izvijestio da su u Katedrali, nakon završetka restauriranja bočnog oltara sv. Ivana Nepomuka, u tijeku radovi na obnovi bočnog oltara Sv. Mihaela Arkanđela, krstionice i propovjedaonice te kamenih skulptura na fasadi Katedrale. Upoznao je nazočne o tijeku izrade projekta uređenja kaptolskoga Starog grada u mjestu Kaptol koji će biti kandidiran za financiranje iz fondova Europske unije. Među ostalim je zaključeno da kanonici koji zbog određenih razloga budu umirovljeni, istovremeno budu oslobođeni i kanoničke službe. Na svršetku sjednice obznanjeno je da će se euharistijsko slavlje prigodom svetkovine sv. Petra, zaštitnika požeškoga Stolnog kaptola održati u požeškoj Katedrali na Petrovo, 29. lipnja a u predvečerje, 28. lipnja navečer organizirat će se koncert u crkvi sv. Jurja u Starom Gradu, koji je vlasništvo Stolnog kaptola.