Svećenički jubilej u Gradini

Na spomendan Sv. Ilije Proroka, zaštitnika gradinske župe 20. srpnja, trojica svećenika Požeške biskupije proslavila su svoj svećenički jubilej. Ivan Pofuk, župnik u Gradini i Vladimir Škrinjarić, župnik u Podravskoj Moslavini i arhiđakon Slavonsko podravskog arhiđakonata, rodom iz gradinske župe, proslavili su 40. obljetnicu svećeništva, a Josip Krpeljević, generalni vikar Požeške biskupije, također rodom iz gradinske župe, proslavio je 25. obljetnicu svećeništva.

Na početku misnog slavlja župnik Pofuk, kao domaćin pozdravio je svećenike jubilarce i ostale nazočne svećenike te brojne vjernike, štovatelje sv. Ilije. Podsjetio ih je da je s njim i msgr. Škrinjarićem 26. lipnja 1977. godine u zagrebačkoj Katedrali za svećenika bio zaređen i Ilija Zečević, također rodom iz gradinske župe, koji je preminuo prije jedanaest godina, te je pozvao nazočne da se danas i njega spomenu u svojim molitvama.
Misno slavlje je predvodio arhiđakon Škrinjarić, a propovijedao je generalni vikar Krpeljević. U homiliji se prisjetio kako je prije četrdeset godina kao jedanaestogodišnji dječak sudjelovao na mladim misama Vladimira Škrinjarića i Ilije Zečevića, naglasivši kako je te godine gradinska župa bila blagoslovljena s dvije mlade mise, i kako je na tim mladomisničkim slavljima na sasvim poseban način sazrijevala njegova želja da postane svećenik. Na temelju naviještene Božje riječi i drugih svetopisamskih zapisa Staroga i Novog zavjeta o proroku Iliji, prikazao je svećeničku službu kao udioništvo u Kristovoj svećeničkoj, proročkoj i kraljevskoj službi, koja svoj izvor i vrhunac ima u presvetoj euharistiji, ustvrdivši da su i svi vjernici, snagom svoga krsnog saveza s Bogom, također postali dionicima te iste trostruke Kristove službe. Pozvao je nazočne da u pripravi za biskupijski Euharistijski kongres s velikom vjerom, gorljivom nadom i žarkom ljubavlju žive svoj krsno, kraljevsko svećeništvo vjerničkim sudjelovanjem na nedjeljnim i blagdanskim misama u svojoj župi koja je povjerena zaštiti sv. Ilije Proroka.
Na svršetku misnog slavlja predvoditelj Škrinjarić je u ime svećenika jubilaraca zahvalio svim nazočnima na sudjelovanju u ovom svetom slavlju, kao i svima koji su im tijekom minulih godina svećeničke službe bili blizu ljudskom potporom i vjerničkom suradnjom, preporučivši i nadalje u njihove molitve sve žive i preminule svećenike rodom iz gradinske župe te sve žive i preminule gradinske župnike.