Već tradicionalno, pred svetkovinu sv. Terezije Avilske, zaštitnice požeške Katedrale, Požeška biskupija dodjeljuje stipendije učenicima i studentima skromnijeg materijalnog stanja. U Dvorani bl. Alojzija Stepinca Biskupskog doma u Požegi, biskup Antun Škvorčević zajedno s Ivanom Popićem, ravnateljem Caritasa Požeške biskupije i Zaklade za pomoć učenicima i studentima primio je 14. listopada roditelje i one kojima je dodijeljena stipendija za 2017./2018. školsku godinu. Nakon molitve, biskup Antun je pozdravio nazočne roditelje, učenike i studente koji su na natječaju ispunili uvjete Zaklade Požeške biskupije za dobivanje stipendije. Rekao je da se ove godine natjecalo 170 učenika i studenata, od kojih je putem Zaklade odobreno 105 stipendija u iznosu od gotovo 500.000,00 kuna. Obrazložio je kako svi natjecatelji nisu dobili stipendije radi toga što nisu ispunjavali uvjete natječaja, a i zbog toga što su sredstva Zaklade ograničena. Protumačio je da ona namiče sredstva iz bankovnih kamata glavnice, koje su trenutačno niske, te iz godišnjeg doprinosa članova Zaklade, a da većinu iznosa izdvaja Požeška biskupija iz svog proračuna. Rekao je da svakom od nazočnih želi pružiti ruku i time naznačiti da im Crkva ne daje tek materijalnu potporu, nego želi podržati mlade ljude u njihovu nastojanju da se kroz odgoj i obrazovanje izgrade u cjelovite osobe. Posvjedočio je kako to Požeška biskupija čini u svijesti da je ulaganje u mladog čovjeka, ulaganje u ljudsko dostojanstvo i u budućnost Crkve i naroda. Pojasnio je da Biskupija, uz ono što čini za mlade putem Zaklade, nastoji ostvarivati i na druge načine, između ostalog, pokrivajući troškove prehrane i prijevoza učenicima u katoličkim školama, te je ukupno 156 učenika i studenata kojima će se ove školske godine pomagati iznosom od 724.930,00 kn. Tome valja dodati iznos od 150.000,00 kn. koji je pred početak ove školske godine darovan obiteljima s brojnom djecom, što sve zajedno iznosi 874.930,00 kn. Pored toga, nastavio je biskup, Požeška biskupija materijalno pomaže i studentima u svom Domu sv. Antuna u Zagrebu, bogoslovima iz obitelji slabijeg materijalnog stanja te njezina sveukupna pomoć mladima premašuje milijun kuna. Spomenuo je i pojedine projekte Caritasa Požeške biskupije, među kojima je razmjena školskih knjiga te kupovanje paket-poklona knjiga za siromašne obitelji na početku školske godine.
Biskup je još podsjetio na ulaganja u mlade ljude kroz pet katoličkih škola Požeške biskupije, koje trenutačno pohađa gotovo 800 učenika. Dodao je da u obnovu školskih zgrada i njihovu opremu Biskupija ulaže nemala sredstva kako bi djeci i mladima u ovom dijelu Slavonije omogućila školski sustav koji će im uz što kvalitetnije obrazovanje pružiti i odgoj. Kazao je da samo obrazovanje i društvo znanja ne osigurava najbolju budućnost, već to čini društvo u kojem su mladi ljudi uz vrhunsko obrazovanje ujedno i vrhunski odgojeni, kako bi ono znanje što svojim studijem steknu, mogli ispravno primijeniti na korist čovjeka, a ne protiv njega. Naglasio je da najvažnije pitanje našeg života nije što imamo u džepu, nego što imamo u duši, jer naše životno stanje ne ovisi prvenstveno o onome što materijalno posjedujemo, nego kako smo u dubini svoga bića. Odgojem usvajamo vrijednosti po kojima postajemo ispunjeni smislom na razini naše jedinstvene i neponovljive osobe. Materijalno nam je potrebno za dostojan život, ali usrećuje ono što ostvarujemo na razini svoga duha: dobrota, plemenitost, pravednost, ljubav. U tom smislu poželio je mladima da, dok se bore za dobro obrazovanje i stjecanje onoga što im je materijalno potrebno za dostojan život, ne zapuste svoja srca i duše, nego da rastu i u duhovnoj dimenziji svoga postojanja te budu onaj dio mladih naše hrvatske domovine koji zna da postoje tolike druge vrijednosti za koji se isplati živjeti i žrtvovati po primjeru Isusa Krista koji je volio čovjeka i za njega umro, i koji je svojom smrću pobijedio našu smrt. Dragi mladi, gdje god bili kao učenici i studenti, nastojte se povezati s Isusom Kristom u njegovoj Crkvi, i s njime gradite svoj osobni i društveni život, poručio im je biskup. Također ih je pozvao da u Hrvatskoj, u kojoj mnogi nastupaju jedni protiv drugih, oni budu ti koji će ići jedni s drugima i jedni za druge. Obraćajući se roditeljima, poželio im je puno radosti s njihovom djecom, ali i puno strpljivosti, a najviše ljubavi i žrtve. Ustvrdio je da najviše čine za svoju djecu, kad u njih unose toplinu svoje majčinske i očinske brižnosti i ljubavi.
Govoreći o ugovoru koji će stipendisti potpisati, biskup je naglasio da se njime Požeška biskupija obvezuje mjesečno im davati određeni novčani iznos za njihove potrebe, a da oni sa svoje strane nisu obvezni taj iznos vratiti kad završe školovanje, nego se jedino obvezuju da će u povezanosti s Bogom i njegovom Crkvom činiti ono što je za njihovo dobro i dobro drugih. Svoj nagovor biskup je zaključio najavom ponovnog susreta s njima u veljači iduće godine. Potom je ravnatelj Caritasa i voditelj Zaklade Ivan Popić protumačio stipendistima na koji način će im se stipendija dostavljati te je sa svakim od njih potpisao ugovor.
Vijesti Dodijeljene stipendije Požeške biskupije za školsku godinu 2017./18.