Biskup primio pomoćnika ministra Križića i hrvatske branitelje

Požeški biskup Antun Škvorčević primio je 30. studenog u Dvorani sv. Lovre Biskupskog doma u Požegi Nenada Križića, pomoćnika ministra hrvatskih branitelja s voditeljima udruga hrvatskih branitelja, specijalne policije i roditelja poginulih branitelja s područja Požeške biskupije, od Novske i Virovitice, do Orahovice, Našica, Požege i Nove Gradiške. U pozdravnoj riječi biskup je podsjetio na veličinu djela koje su ostvarili hrvatski branitelji, slobodu i dostojanstvo Hrvatske, kazavši da to ne mogu potamniti neprimjereni stavovi i neodmjerene izjave koje čujemo i ovih dana s određenih političkih i drugih razina javnog života. Očitovao je tugu zbog osude šestorice branitelja iz Hercegovine, napose zbog smrti generala Slobodana Praljka, izrazio je suosjećanje nazočnim braniteljima, istaknuvši da je general zacijelo bio u stanju duboke krize, koja je stvorila mrak u duši te si je oduzeo život. Prisjetio se susreta s njime kad je posjetio hrvatske zatvorenike u  Sheveningenu u Haagu te s njima slavio svetu misu. Spomenuo je značenje njegovanja duhovne dimenzije hrvatskih branitelja, pri čemu ima važno mjesto i njihovo hodočašće u Voćin, 13. prosinca, na dan razaranja tamošnjeg svetišta i ubojstva brojnih nedužnih ljudi. Zahvalio je Nenadu Križiću što i sada kao pomoćnik ministra hrvatskih branitelja nastoji organizirati branitelje s prostora Požeške biskupije da sudjeluju na spomenutom hodočašću. Potom je Nenad Križić prenio pozdrave ministra branitelja Tome Medveda, predstavio nazočne branitelje i njihove udruge, te prikazao sve ono što je do sada učinjeno u organiziranju IX. hodočašća hrvatskih branitelja u Voćin. Najavio je sudjelovanje branitelja i izvan Požeške biskupije. Prikazao je program hodočašća, dolazak hrvatskih branitelja s različitih prilaza Voćinu, okupljanje na predjelu Prebenda iznad voćinskog svetišta odakle će krenuti molitveno-pokornička procesija prema Svetištu do spomenika voćinskim žrtvama, Memorijala „U Majčinu krilu“ gdje će biti održan  spomen žrtvama i molitva za mir njihovih duša te potom sveta misa u voćinskoj crkvi.

Svaki nazočni voditelj pojedine braniteljske udruge progovorio je o svom radu te najavio organiziran dolazak na hodočašće u Voćin. Na kraju susreta svi su se uputili u crkvu sv. Lovre gdje je biskup Škvorčević predvodio molitvu za poginule i umrle branitelje, napose za preminulog generala Praljka te za duhovnu jakost haških osuđenika.