Blagoslov novog vrtića u Novskoj

U pastoralnom centru župe bl. Alojzija Stepinca u Novskoj, 15. siječnja otvoren je novi odjel novljanskog Dječjeg vrtića „Radost“. Uz gradonačelnika Novske Marina Piletića i njegove suradnike, predstavnike županijskih i gradskih prosvjetnih i drugih ustanova te hrvatskih branitelja i rodbine poginulih branitelja na otvorenju je bio nazočan i požeški biskup Antun Škvorčević zajedno s Ivicom Žuljevićem, predstojnikom Ureda Požeške biskupije za katoličke škole, Milanom Vidakovićem, župnikom Župe sv. Luke u Novskoj i novljanskog dekana, te Perice Matanovića, župnika Župe bl. Alojzija Stepinca u Novskoj. Program su otvorila vrtićka djeca svojom pjesmom. Potom je ravnateljica Vrtića  Ljerka Vidaković pozdravila sve nazočne, izrazivši zadovoljstvo što je novljanski Vrtić „Radost“ sa svojih 200 djece u novim prostorima dobio mogućnost prihvatiti još četrdesetak djece. Gradonačelnik Piletić je zahvalio biskupu Škvorčeviću za spremnost kojom je Biskupija omogućila Gradu da u  pastoralnom centru Župe bl. Alojzija Stepinca uredi prostor za potrebe Dječjeg vrtića, istaknuvši kako je Grad prošle jeseni omogućio da Biskupija u njezinim prostorima otvori Katoličku osnovnu školu. Izrazio je zadovoljstvo što Grad i Biskupija surađuju na tako važnom području kao što je odgoj i obrazovanje mladih naraštaja. Kazao je da se time ujedno ostvaruju njegova predizborna obećanja, te da će Grad poraditi na izgradnji novog dječjeg vrtića.

Potom je biskup Škvorčević pozdravio nazočne, podsjetivši kako je djelovanje Požeške biskupije na odgojno-obrazovnom području služenje Crkve životu i pomaganje roditeljima u njihovoj dragocjenoj zadaći. Nakon naviještena evanđelja o Isusovu primanju i blagoslivljanju djece, biskup je ustvrdio kako su vrtićka djeca u svojoj pjesmi na početku programa posvjedočila da ozbiljno shvaćaju snove, sunce i zvijezde, leptire i ptice te se kreću u nekom svijetu koji smo mi stariji izgubili. Kazao je kako Isus u evanđelju tvrdi da trebamo biti kao dijete da bismo ušli u kraljevstvo nebesko, u životnu stvarnost kojoj pripadamo, i da je to kraljevstvo razina postojanja koju djeca dohvaćaju svojom izvornom otvorenošću, jednostavnošću i osjetljivošću. Ustvrdio je da se Isus i djeca razumiju, te da bi stoga bila šteta da on ne bude prisutan u novom Vrtiću, da blagoslivlja i grli djecu, na njih polaže svoje ruke te ona po njemu budu uzdignuta u Božji svijet radosti i mira. Parafrazirao je Isusove riječ te rekao nazočnima da ne priječe malenima da dođu k njemu.