Drugi vikend ministranata u požeškom Kolegiju

U Kolegiju Požeške biskupije u Požegi, 3. i 4. ožujka održan je drugi vikend ministranata i drugih dječaka viših razreda osnovne škole u sklopu biskupijskoga korizmenog programa promicanja duhovnih zvanja. Sudjelovali su ministranti iz Kuzmice (župa sv. Kuzme i Damjana), Lukača (župa sv. Luke Evanđelista) i Pleternice (župa sv. Nikole Biskupa). Voditelj dvodnevnog vikend susreta bio je Marijan Pavelić, prefekt u požeškom Kolegiju, a raznolike sadržaje za ministrante sudionike priredili su kolegijaši: Mijo Radić, Ivan Ligenza, Filip Kovačić i Antonio Kljajić.  Susret je započeo svetom misom u Katedrali u kojoj se prigodom prve subote u mjesecu osobito molilo za duhovna zvanja. Osim ministranata na misi su sudjelovali i članovi Djela za duhovna zvanja požeške Župe sv. Terezije Avilske. Na programu su među ostalim bile razne poučne i zabavne aktivnosti kroz koje su ministranti imali priliku upoznati jedni druge, sebe i Boga. Osobitu čast ministrantima je iskazao požeški biskup Antun Škvorčević, koji ih je primio u  Biskupskom domu te im progovorio o povijesti Požeške biskupije, o njezinim odgojno-obrazovnim ustanovama i o njezinoj brizi za duhovn zvvanja. Podsjetio ih je kako je u zgradi sjedišta Požeške biskupije, koju Požežani nazivaju Kolegija, tijekom 110 godina djelovala odgojna ustanova Orfanotrofij, kroz koju su prošli mnogi nadareni mladi hrvatski ljudi te postali važni čimbenici u hrvatskom društvu, nemali broj i kao svećenici. Kazao je da je to jedan od razloga što je Požeška biskupija utemeljila Kolegij, ustanovu za srednjoškolce koji razmišljaju o svećeništvu kako bi se u novim okolnostima nastvailo navedeno djelo. Potaknuo ih je da i dalje kao ministranti služe Isusu Kristu kod oltara te da osluškuju u svojim srcima na koji ih životni put on poziva. Potom ih je proveo zgradom Biskupskog ordinarijata, uručio im knjižice o požeškoj Katedrali te im protumačio povijesno-kulturne vrijednosti starodrevne crkve sv. Lovre. Prvi dan susreta sudionici su zaključili sudjelovanjem u jedinstvenoj pobožnosti u Katedrali pod nazivom „Pjesme Velikog tjedna i procesija – Za križen“ koju su izveli članovi bratovštine i zbora iz župe Jelsa na otoku Hvaru. Drugi dan susreta započeo je molitvom časoslova u kapeli Kolegija te pripravom za svetu misu. U zajedništvu s vjernicima grada Požege, ministranti su sudjelovali na euharistijskom slavlju u crkvi sv. Lovre. Nakon svete mise održan je završni susret u kojem su ministranti izrazili radost što su bili sudionici ovog vikend-susreta i dali prijedloge za poboljšanje programa, a domaćini su im uručili simbolična priznanja kao uspomenu na susret. Dvodnevni program je završio objedom i druženjem za zajedničkim stolom.