Hvarske pjesme Velikog tjedna i procesija ”Za križen” u požeškoj Katedrali

U predvečerje treće korizmene nedjelje, 3. ožujka u požeškoj Katedrali gostovao je Zbor sv. Cecilije s članovima bratovštine Presvetog oltarskog sakramenta Župe Marijina Uznesenja iz Jelse na otoku Hvaru, koji je ostvaren zauzimanjem prof. Miljenka Kapovića iz Rijeke. Na početku koncerta don Stanko Jerčić, župnik Jelse na Hvaru, predstavio je Procesiju „Za križen“ i pjevače iz njegove župe. Pod ravnanjem dirigenta Slavka Reljića izveli su oratorij „Za križen“. Oratorij „Za križen“ sastavljen je od bogatstva napjeva muke Gospodnje, Gospinog plača i korizmenih pjesama s otoka Hvara. Uz glazbeni dio nije nedostajao ni scenski prikaz procesije Velikog četvrtka i petka koja prolazi kroz pet mjesta otoka Hvara: Jelsu, Pitve, Vrisnik, Svirče, Vrbanj i Vrbosku. Spomenuta procesija „Za križen“ je hodočašće vjere i odanosti, pobožno meditiranje o odnosu s ljudima i Bogom, čin produbljenja sabranosti, pokajanja i pokore. Brojni nazočni vjernici u Katedrali na čelu s biskupom Antunom Škvorčevićem doživjeli su taj glazbeno–molitveni događaj kao uprisutnjenje muke Kristove po napjevima i običajima s otoka Hvara. Na svršetku ove iznimne i po mnogo čemu jedinstvene glazbeno-scenske pobožnosti, biskup Škvorčević je rekao kako nas je  pjesmom i riječju dotaknula dubina i snaga hrvatske hvarske duše od davnine koja je u njih utisnula svoju vjeru, pobožnost, suosjećajnost za Isusova patnju i ljubav na križu u kojoj je pronalazila utjehu i snagu na svom životnom putu. Istaknuo je kako je ta pobožnost postala tradicijom kojoj je svaki naraštaj dodavao svoju vlastitost pa u njoj na zgusnut način susrećemo povijest hvarske vjerničke duše sve do današnjih pjevača, nositelja te tradicije, koji su svojim glasom omogućili da ona progovori svom snagom. Zahvalio je izvođačima na čelu s njihovim župnikom don Stankom Jerčićem što su došli u Požegu. Gosti iz Hvara su potom biskupu Antunu i katedralnom župniku Ivici Žuljeviću uručili darove.

Članovi spomenutog Zbora i Bratovštine s istim su programom nastupili prethodnog dana u župnoj crkvi Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije u Novoj Gradiški.