Ministrantski vikend u požeškom Kolegiju

Uoči Cvjetnice, u petak i subotu, 23. i 24. ožujka održan je posljednji korizmeni vikend ministranata u Kolegiju Požeške biskupije u kojem su sudjelovali mladići iz Župe sv. Petra i Pavla iz Kaptola, Bezgrješnog Začeća BDM iz Vetova, te iz požeških župa Sv. Ivana Krstitelja iz Požege i katedralne Župe sv. Terezije Avilske.  Nakon dolaska i smještaja ministranti su već u petak navečer poput ostalih kolegijaša u kapelici imali večernju molitvu, a nakon večere kolegijaši Mijo Radić i Antonio Kljajić su ih poveli u razgled grada. Osim što su im pokazali već uglavnom poznate crkvene i kulturne znamenitosti, stariji kolege su im približili povijest Požeške biskupije, grada Požege i Crkve na ovim prostorima. Sudionike susreta u Katedrali je dočekao župni vikar Robert Kupčak te im na zanimljiv način istaknuo njezinu važnost i vrijednost kako u povijesno-umjetničkom tako i u liturgijsko-duhovnom smislu. Prvi dan susreta završio je sportskim aktivnostima i rekreacijom.

Program drugoga dana započeo je edukativnim susretom koji je obuhvatio upoznavanje i predstavljanje Kolegija, poučnu katehezu i natjecateljski kviz koji je vodio prefekt Kolegija Marijan Pavelić. Središte toga dijela programa bilo je euharistijsko slavlje u kapeli Kolegija koje je predvodio prefekt Pavelić, a pjesmom, čitanjem i ministriranjem aktivno su doprinijeli svi sudionici. U drugome dijelu dana dečki su prihvatili izazov starijih kolega te su se ponovno nogometno rekreirali u sportskoj dvorani Katoličke gimnazije. Pred kraj susreta ministrante je primio požeški biskup Antun Škvorčević u Dvorani sv. Lovre Biskupskog doma u Požegi. Voditelj susreta kratko je predstavio ministrante i zahvalio za poziv, a potom je biskup Antun mladićima uputio svoju riječ. Ispričao im je razloge zbog kojih se zgrada u kojoj je sjedište Požeške biskupije naziva Kolegija i zašto je osnovana ustanova pod nazivom Kolegij u kojem se nalaze na dvodnevnom susretu.  Pojasnio je na njima shvatljiv način kako djeluje Biskupija te im zahvalio za njihovo služenje pri oltaru. Neposrednosti susreta osobito je doprinijela znatiželja ministranata koji su vrlo otvoreno i slobodno postavljali pitanja požeškome biskupu: Je li teško biti biskup? Kako izgleda vaš radni dan? Imate li smartphone? Koja vam je najdraža knjiga? Koliko mitri imate? Biskup je svojim odgovorima uspostavio živu komunikaciju s mladima i na kraju pozvao ministrante osmog razreda osnovne škole da dobro promisle koju će srednju školu upisati i da se odvaže odgovoriti Božjem pozivu te je na njih i njihove obitelji zazvao Božji blagoslov. Dvodnevno druženje završilo je završnim susretom i večerom u blagovaonici Kolegija.