Pedeseta obljetnica uspostave Subotičke biskupije

U subotu, 30. lipnja u Subotici je proslavljena 50. obljetnica uspostave Subotičke biskupije i 50. obljetnica misništva subotičkog biskupa Ivana Penzeša. Na slavlju je uz dvadesetak biskupa iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Madžarske i Rumunjske na proslavi sudjelovao i požeški biskup Antun Škvorčević u pratnji prepošta Stolnog kaptola u Požegi Ivice Žuljevića. Uvečer prethodnoga dana, 29. lipnja u vijećnici subotičke Gradske kuće priređen je program koji je nazočne podsjetio na obje obljetnice. Apostolski nuncij u Republici Srbiji, Luciano Suriani, pročitao je i predao biskupu Penzešu osobno napisanu čestitku pape Franje. Središnje slavlje navedenih obljetnica bila je sveta misa u subotičkoj Katedrali sv. Terezije, 30. lipnja koju je na hrvatskom i madžarskom jeziku predvodio biskup Penzeš. On je u propovijedi riječima kardinala Franje Kuharića opisao otajstvo Crkve kao Isusov živi organizam i biskupsku službu kao služenje Božjem narodu. Slavlje je završilo svečanim „Te Deumom“ na spomenutim jezicima.
Biskup Škvorčević je u susretu s biskupom Penzešom i skupinom hrvatskih svećenika na čelu s katedralnim župnikom i svojim školskim kolegom Stipanom Beretićem podsjetio kako mu je biskup Penzeš kao đakon bio prefekt u prvoj godini Bogoslovije u Zagrebu, da je prije pedeset godina kao bogoslov sudjelovao na slavlju uspostave Subotičke biskupije te kao član zbora zagrebačke Katedrale tom prigodom pjevao na svetoj misi u Subotici i sutradan u Baču, starom sjedištu Bačke biskupije. Pored toga, biskup Škvorčević se prisjetio da je prije 29 godina u Subotici predvodio duhovnu obnovu za svećenike upravo onoga dana kada je u podne biskup Matiša Zvekanović svećenicima obznanio vijest da je Ivan Penzeš imenovan novim subotičkim biskupom. Kazao je da ga je ta povezanost potaknula da sudjeluje i na ovom jubilarnom slavlju u Subotici.