Biskup primio načelnicu jasenovačke općine

U Biskupskom domu u Požegi, 23. srpnja biskup Antun Škvorčević primio je Mariju Mačković, načelnicu Općine Jasenovac. Razgovarali su o nekoliko pitanja, vezanih za ratne posljedice i trenutačno socijalno stanje u Općini te suradnji na području određenih karitativnih projekata. Načelnica Mačković predstavila je biskupu projekt izgradnje kapele sv. Florijana u naselju Višnjica, koju su srpski pobunjenici do temelja razorili u domovinskom ratu kada su zapalili i župnu crkvu u Jasenovcu te oštetili ili srušili katoličke sakralne objekte i u drugim mjestima jasenovačke župe. Kapela u Višnjici posljednji je sakralni objekt koji još nije obnovljen a pastoralno je potrebna za vjernike koji u tom mjestu žive. Biskup je podržao načelničinu inicijativu te je obećao biskupijsku materijalnu potporu u okviru postojećih mogućnosti. Razmotrena su pitanja  suradnje na socijalnom području, napose u župi Krapje gdje je u tu svrhu stavljen na raspolaganje i župni stan. Zahvaljujući načelničinoj zauzetosti trenutačno se ostvaruje nekoliko projekata socijalne naravi usmjerenih na pomoć starijim samačkim osobama. Razgovarali su i o mogućnosti da se u Jasenovcu završi gradnja nekadašnje kuće za potrebe časnih sestara koja bi poslužila također za određene socijalne svrhe. Među ostalim, dotaknuli su se i vlasničkog pitanja pojedinih grobljanskih kapela u jasenovačkoj župi. Posebnu pozornost posvetili su općem stanju u Jasenovcu te utvrdili potrebu veće potpore državnih ustanova u izgradnji određenih sadržaja, koji bi pomogli stanovništvu u stvaranju uvjeta za dostojan život.