Preminuo akademski slikar Josip Biffel

U nedjelju, 5. kolovoza, u 85. godini života, preminuo je u Zagrebu slikar Josip Biffel jedan od vrsnih hrvatskih akademskih slikara, čija su djela kritičari nazvali slikarstvom egzistencije. U ime Požeške biskupije na sprovodu je 9. kolovoza u Zagrebu sudjelovao Josip Devčić.                                    Pokojni Josip Biffel bio je povezan s Požeškom biskupijom te je biskup Antun Škvorčević uputio sažalnicu njegovoj supruzi Branki u kojoj je napisao: „Preminuo je Vaš cijenjeni suprug Josip! Primite izraze moga dubokog kršćanskog suosjećanja, koje svjedočim i drugim članovima Vaše obitelji i rodbine, svima koji za njim tuguju. Upoznao sam profesora Josipa u vrijeme svoje kapelanske službe u Župi sv. Josipa u Zagrebu na Trešnjevci. No, to poznanstvo dobilo je svoju dubinu i snagu kad je započela naša suradnja prigodom oslikavanja prozora srednjovjekovne crkve sv. Lovre u Požegi te ponovno izgrađenog svetišta Gospe Voćinske kao i u izradi slika sakralnog sadržaja za crkvene potrebe, od kojih se neke nalaze u Dijecezanskom muzeju Požeške biskupije. Želio bih zajedno s Vama zahvaliti Bogu za dar Profesorova života, kao i za sva njegova umjetnička djela, napose sakralna u kojima nas na svoj način dodiruje onostranost kojoj je po vjeri pripadao. Vjerujem da prof. Josip – odloživši u smrti prolaznost – sada u punini živi onu stvarnost koju je u svojim umjetničkim djelima otkrivao. Neka mu uskrsli Pobjednik nad smrću daruje besmrtnost a Vama i svima drugima koji za njim tuguju neka udijeli obilje utjehe. U zajedništvu molitve za Vašeg preminulog supruga Josipa, uz izraze posebnog poštovanja, srdačno Vas u Gospodinu pozdravljam,“ kaže biskup Škvorčević.