Proslava Velike Gospe u Jasenovcu

Svetkovina Uznesenja Blažene Djevice Marije – Velika Gospa svečano je proslavljena u srijedu, 15. kolovoza u Župi Jasenovac. Pred mnoštvom okupljenih vjernika, od kojih su mnogi hodočasnici pristigli iz susjednih župa novljanskog dekanata, svečano misno slavlje u jasenovačkoj župnoj crkvi, u zajedništvu s Pejom Oršolićem, domaćim župnikom i dekanom novljanskog dekanata, predvodio je mr. Perica Matanović, župnik Župe bl. Alojzija Stepinca u Novskoj. U homiliji je vlč. Perica nastojao dočarati veličinu lika Blažene Djevice Marije, napose u vidu njezine vjere, jednostavnosti, poniznosti te poslušnosti prema Božjoj volji istaknuvši kako nas njezin primjer potiče na poštivanje dostojanstva naših bližnjih te nas poziva na spremnosti za pomirenje. Nakon misnog slavlja uslijedila je svečana procesija sa slikom Uznesenja Blažene Djevice Marije središtem mjesta. Slavlju Gospine svetkovine prethodila je trodnevna duhovna priprava koju su predvodili Pejo Oršolić, domaći župnik; Josip Prpić, župni vikar u Župi sv. Luke Evanđelista u Novskoj te Krunoslav Juraković, novoimenovani ravnatelj Katoličke osnovne škole u Novskoj.