Učitelji Osnovne škole Jelisavac posjetili Požegu

Na Svjetski dan učitelja, 5. listopada  u starodrevnoj požeškoj crkvi sv. Lovre biskup Antun Škvorčević primio je skupinu učitelja iz Osnovne škole Jelisavac, predvođenu ravnateljicom Ljerkom Ćorković te vjeroučiteljem  Nikolom Legcem, župnikom u Našičkom Markovcu. Biskup je u pozdravu zahvalio učiteljima na njihovu dragocjenom služenju mladim ljudima u njihovu odgoju i obrazovanju, napose za ljubav koju ugrađuju u njihobvva mlada bića. Upoznao ih je s povijesno- kulturnom vrijednošću crkve sv. Lovre, događajima koji su povezani s njom i gradom Požegom te ukazao na osobit doprinos Crkve na odgojno-obrazovnom području. Podsjetio je na sve ono što su isusovci učinili za Požegu u obnovi nakon oslobođenja od osmanske vlasti te je spomenuo utemeljenje Gimnazije 1699. godine, Sjemenište i  Akademiju sredinom 18. stoljeća. Istaknuo je da osam stoljeća zidina crkve svjedoči i o osam stoljeća duša onih ljudi koji su u ovom zdanju otvarali Bogu svoju nutrinu, srce i savjest te je istaknuo kako dolazak učitelja u ovu crkvu ima svoje značenje jer se i oni na svoj način uključuju u tu zgusnutu duhovnu povijest. Podsjetio je okupljene na ono što je od srednjega vijeka do danas nastojao živjeti čovjek u izgradnji svoga duhovnog identiteta na ovim slavonskim prostorima. Biskup je zajedno s učiteljima posjetio i Povijesnu knjižnicu Požeške biskupije gdje im je predstavio njezin najvrjedniji sadržaj, inkunabule, rukopise i knjige od 16. do 19. stoljeća, istaknuvši povijesno značenje Knjižnice jer čuva knjige iz ustanova koje su od 18. stoljeća pa madalje djelovale u zgradi sadašnjeg sjedišta Požeške biskupije. U nastavku učitelji su posjetili požešku Katedralu, Riznicu Katedrale i Dijecezanski muzej.