Delegacija njemačkog grada Mengena posjetila Požegu

U starodrevnoj požeškoj crkvi sv. Lovre, biskup Antun Škvorčević primio je 19. listopada delegaciju njemačkog grada Mengena, predvođenu gradonačelnikom Stefanom Bubeckom i njegovim suradnicima, koji su u Požegu došli u pratnji Marina Piletića, gradonačelnika grada Novske koji je jučer proslavio svoj Dan, a čiji je prijateljski grad Mengen. Biskup je u pozdravu izrazio dobrodošlicu uvaženim gostima upoznavši ih s bogatom poviješću požeškog kraja od rimskih vremena, srednjeg vijeka, preko osmanlijske vladavine, obnove po djelovanju isusovačkoga reda u odgoju i obrazovanju te mnoge druge povijesne sastavnice koje su prethodile osnutku Požeške biskupije. Protumačio im je povijesno-kulturne vrijednosti osamstoljetne crkve sv. Lovre, istaknuvši prožimanje bizantske i zapadne kršćanske baštine o kojoj na svodnoj svetišnoj fresci svjedoči „Krist Pantokrator“ i uz njega „Maiestas Domini“. Upoznao ih je i s drugim srednjovjekovnim crkvama, nanizanima uz rijeku Orljavu sve do njezina ušća u Savu u kojima su posvjedočena tri hrvatska pisma: latinica, glagoljica i uglata ćirilica. Progovorio je o djelovanju Požeške biskupije, a dotaknuo se i nekih aktualnih društvenih pitanja u hrvatskom društvu, između ostalog i iseljavanja mladih ljudi u Njemačku. U nastavku gosti iz Njemačke posjetili su požešku Katedralu, Riznicu Katedrale i Dijecezanski muzej.