Na glavnom požeškom groblju sv. Ilije, 1. studenoga požeški biskup Antun Škvorčević predvodio je središnje euharistijsko slavlje svetkovine Svih Svetih. S njime su koncelebrirali svećenici iz požeških župa kao i iz središnjih biskupijskih ustanova. Na početku misnog slavlja rekao je nazočnima da su se s mnoštvom vjernika diljem svijeta i oni danas okupili na groblju gdje počivaju njihovi najbliži, da kroz slavlje svetkovine Svih Svetih posvjedoče Božju istinu o njihovu životu i smrti: da oni koji na zemlji žive duboku povezanost s Bogom nisu žrtve prolaznosti, nego ih u vječnosti nosi ljubav koja je jača od smrti. Pozvao je nazočne vjernike neka zamole svete koji su pobjednici s Isusom Kristom da im svojim zagovorom pomognu te njihov životni put, kao i životi njihovih najmilijih koji počivaju na ovom ili na drugim grobljima, ne završi u prolaznosti, nego u vječnosti. Također ih je pozvao da u svoje molitve uključe sve koji su dali živote u obrani domovine, a kojima je u spomen podignut križ ispred kojeg su se sabrali na misno slavlje.
U homiliji biskup je spomenuo kako je gledao podnevne TV vijesti u kojima je novinar kazao da se danas sjećamo »onih kojih više nema«, te je naglasio da se današnjom svetkovinom – upravo suprotno – spominjemo »onih kojih ima« i nakon smrti, ali na drugačiji način. To nismo doznali znanstvenim ili nekim drugim putom, kazao je, nego Božjom objavom koju smo navijestili u svetim čitanjima. Podsjetio je kako sv. Ivan u ulomku iz Knjige otkrivenja uvjerava da u smrti ne odlazimo u izgubljenost i osamu, nego odlažemo prolaznost i postajemo dionici vječnog zajedništva oko Isusa Krista, umrlog i uskrslog. Upozorio je na tvrdnju istog svetog pisca u današnjem drugom čitanju iz njegove Prve poslanice, da nam ljubav Božja nije u Isusu Kristu darovala tek nešto, nego smo po njoj postali njegova djeca. Dodao je kako ljubav naših roditelja i prijatelja, uložena u nas, ne može nestati, ali da nam je Bog darovao najveću ljubav u Sinu svome Isusu Kristu, koji je pošao na križ da njome pobijedi ono što su zlo i smrt ranili, i zahvaljujući toj ljubavi mi možemo prekoračiti i samu granicu smrti. Odgovor na pitanje kako biti Isusov u prolaznosti svijeta, biskup je potražio u naviještenom evanđeoskom ulomku u kojem Isus govori o božanskim načelima, zvanim blaženstva, po kojima se na ovoj zemlji živi i ostvaruje ljubav te postiže svetost.
Podsjetio je nazočne da je Papa Franjo u svojoj Apostolskoj pobudnici «Radujte se i kličite» o pozivu na svetost u suvremenom svijetu, koja je objavljena ove godine na svetkovinu sv. Josipa, ustvrdio da su sveci ljudi koji su otvorili sve prostore svoga bića ljubavi Božjoj u Isusu Kristu i nastojali po njoj živjeti. Naglasivši da su svi pozvani na svetost, živeći svoj svakodnevni život s ljubavlju, papa Franjo u spomenutom dokumentu veli: «Jesi li posvećeni muškarac ili žena? Budi svet tako što ćeš svoje darivanje živjeti s radošću. Jesi li u braku? Budi svet tako što ćeš ljubiti i brinuti se za svog muža ili ženu kao što je Krist činio sa svojom Crkvom. Jesi li radnik? Budi svet tako što ćeš pošteno i stručno obavljati svoj posao, služeći svojoj braći i sestrama. Jesi li roditelj ili djed, odnosno baka? Budi svet strpljivo podučavajući djecu kako slijediti Isusa. Jesi li na vlasti? Budi svet boreći se za opće dobro, i odričući se svojih osobnih koristi». Biskup je rekao da nas papa Franjo također podsjeća da se svetost ostvaruje u najobičnijim svakodnevnim gestama, kao što je, primjerice nastojanje da u svakodnevnim razgovorima druge ne ogovaramo, da imamo strpljenja saslušati tuđe probleme, da imamo vremena za molitvu, i sl. «Svetost je u svojoj bîti življenje u zajedništvu s Kristom otajstva njegova života. Sastoji se u tome da se sjedinimo s Gospodinom, s njegovom smrću i uskrsnućem na jedinstven i osoban način, stalnim umiranjem i ustajanjem na novi život s njime», zaključuje papa Franjo.
Dok nas s različitih strana u društvu uvjeravaju tko smo kao članovi Europske unije, NATO saveza i na drugim razinama društvenog života u domovini i inozemstvu, potrebno je da si svaki dan dozivamo u pamet tko smo u Isusu Kristu i po njegovoj ljubavi kojom je ostvario pobjedu nad smrću, ustvrdio je biskup. Navodeći misao jednog francuskog pisca da »na svijetu postoji samo jedna žalost: žalost što nismo sveti«, papa Franjo nas potiče i poziva da se okoristimo sredstvima posvećivanja u Crkvi, a to su Božja riječ, sakramenti, živa zajednica, svjedočanstvo i zagovor svetaca i tolika druga milosna sredstva. Biskup je pozvao nazočne da po zagovoru i primjeru svetih sebe ponovno povjere Isusu Kristu, i zamole ga da on svojom ljubavlju koja je pobijedila smrt bude prisutan u njima i u njihovim pokojnima, da tako već ovdje na zemlji budu dionici onog zajedništva koje će se u punini ostvariti u vječnosti.
Na koncu svete mise potaknuo je nazočne da znakovitost upaljenih svijeća, koje svjedoče da su oni koji su ih upalili budni ljubavlju za svoje preminule, pretoče u molitvu za pokojnike koji počivaju na ovom i drugim grobljima, a zatim je izmolio molitvu odrješenja za pokojne i blagoslova grobova. Svi su nazočni potvrdili svoju nadu u uskrsnuće pjesmom »Kraljice neba, raduj se«. Biskup je zahvalio vjernicima za plemenitost koju su iskazali svojim pokojnicima sudjelovanjem na ovom slavlju, te ih je pozvao da se sutra, na Dušni dan pridruže onima koji će se na svetoj misi u Katedrali spomenuti preminulih građana Požege.