Susret trajne formacije svećenika Posavskog arhiđakonata

U ponedjeljak, 26. studenog 2018., u Dvorani Župe sv. Josipa u Vrbju održan je susret trajne formacije svećenika Posavskog arhiđakonata. Nakon molitve Trećeg časa posavski arhiđakon Antun Prpić uputio je dobrodošlicu biskupu Antunu Škvorčeviću i okupljenim svećenicima Novogradiškog i Novokapelačkog dekanata na čelu s dekanima Željkom Volarićem i Goranom Mitrovićem. Predstavio je svećenike koji su minulog ljeta premješteni u župe Posavskog arhiđakonata. Potom je biskup pozdravio nazočne, osvrnuo se na dnevni red, istaknuvši važnost susreta trajne formacije koji svećenicima žele pomoći u nastojanju oko intelektualne, duhovne i pastoralne izgradnje. Kazao je kako na tragu nekadašnjih dekanatskih „korona“, ne pozivamo stručnjake da nam održe predavanja na neku temu, nego mlađi svećenici pripravljaju prikaz najnovijih crkvenih dokumenata, vježbajući se na taj način u posredovanju određenih teološko-pastoralnih sadržaja. Potom je Marko Dušak, župni vikar u Župi Bezgrješnog začeća BDM u Novoj Gradiški predstavio Apostolsku pobudnicu „Gaudete et exultate – Radujte se i kličite“ pape Franje, a Saša Paveljak, upravitelj župe Gospe Fatimske u Lužanima, prikazao dokument »Placuit Deo – Bogu se svidjelo», Pismo Kongregacije za nauk vjere biskupima Katoličke Crkve o nekim aspektima kršćanskog spasenja.
U živoj i plodnoj raspravi svećenici su razmotrili više pastoralnih pitanja koja je u navedenom dokumentu postavio papa Franjo, napose pitanje svetosti kao stanja darovanog u krštenju i zadaći koju treba ostvarivati u svojoj svakodnevici u suradnji s Isusom Kristom. Biskup je posebno istaknuo važnost parezije, hrabrosti, poleta i žara usred suvremenog svijeta naviještati Božju istinu o čovjeku i svjedočiti ljubav za Crkvu u kojoj nam Gospodin daruje spasenje. Progovorio je i o nedavnom pohodu hrvatskih biskupa „Ad limina apostolorum“, te ispričao iskustvo susreta sa Svetim Ocem i posjeta pojedinim dikasterijima Rimske kurije, osvrnuvši se napose na pitanje kanonizacije bl. Alojzija Stepinca. Susret je završio zajedničkom molitvom u župnoj crkvi.