Vodstvo braniteljskih udruga kod biskupa

U četvrtak, 29. studenoga biskup Antun Škvorčević  primio je u požeškom Biskupskom domu pomoćnika ministra hrvatskih branitelja Nenada Križića s osamdesetak voditelja braniteljskih udruga i specijalne policije proisteklih iz Domovinskog rata te predstavnika udruga roditelja poginulih i nestalih branitelja. Na susretu su sudjelovali branitelji s područja šest županija na kojima se prostire Požeška biskupija: Požeško-slavonske županije, Brodsko-posavske, Virovitičko-podravske, Sisačko-moslavačke, Bjelovarsko-bilogorske i Osječko-baranjske. Program je započeo u Dvorani bl. Alojzija Stepinca s prigodnom riječju pomoćnika ministra Križića, koji je predstavio nazočne branitelje i prenio biskupu pozdrave ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda. Biskup Antun je potom uputio braniteljima izraze dobrodošlice, rekavši među ostalim da su oni nositelji plemenite želje hrvatskog naroda da bude slobodan u svojoj samostalnoj hrvatskoj državi za čije ostvarenje su bili spremni izložiti svoje živote te im je na tome zahvalio i čestitao. S osobitim poštovanjem pozdravio je roditelje poginulih hrvatskih branitelja, kazavši da Crkva s molitvenom ljubavlju i poštovanjem pamti žrtvu njihovih sinova. Spomenuo je braniteljima kako često razgovaraju o onome što su u obrambenom domovinskom ratu učinili i što im se dogodilo, da nerijetko i danas osjećaju težinu zla koje su podnijeli te su u napasti samosažaljevanja ili u opasnosti biti zahvaćeni drugim mračnim osjećajima. Biskup im je kazao kako trebaju s osobitom pozornošću biti svjesni onoga što je u njima izveo Isus Krist u svetom krštenju, kad ih je opečatio snagom svoga pobjedničkog Duha te oni nisu prepušteni svojim nemoćima jer je u njegovoj ljubavi njihova sudbina. Pozvao ih je da si uvijek posvješćuju to Isusovo djelo u njima, osobito kad im napast zla želi potamniti srce. Kazao je da je molitva najbolji način na koji će ta Božja istina o njima biti živa i po kojoj će ljudske nevolje i životne terete lakše nositi u zajedništvu s Bogom. Podsjetio je da je Požeška biskupija od početka svog postojanja na takav način pristupala hrvatskim braniteljima i roditeljima poginulih hrvatskih branitelja, osobito tijekom korizme na duhovnim programima koje je vodio prof. Tomislav Ivančić.

Potom je uslijedilo pojedinačno predstavljanje svakog pojedinog branitelja i predstavnika roditeljskih udruga, koji su se prisjetili ratnih dana, osvrnuli se na sadašnje stanje, očitovali brige, strahove i druge nedaće koje ih prate nakon Domovinskog rata. Osobito su bila dojmljiva svjedočanstva nekolicine branitelja HVO-a iz Bosanske Posavine, koji su zbog svoga sudjelovanja u obrambenom ratu nepravedno progonjeni ili njihova uloga nije vrednovana na ispravan način. Svi nazočni su obećali sudjelovati na desetom hodočašću hrvatskih branitelja u Voćin idućega 13. prosinca, izrazili zahvalnost za duhovnu i drugu skrb koju Požeška biskupija na čelu s biskupom Antunom iskazuje hrvatskim braniteljima, udovicama, roditeljima i svima drugim dionicima teškog ratnog iskustva. Biskup ih je pozvao da podržavaju u srcu trajnu otvorenost Duhu Svetom kako bi imali duhovne snage spriječiti da proživljena negativna iskustva mrače njihova srca i pogled, a mržnja razara ljepotu života. Zahvalio je pomoćniku ministra obrane Križiću za povezivanje hrvatskih branitelja, osobito za njegov doprinos u organiziranju hodočašća hrvatskih branitelja u Voćin. Nakon male okrjepe i ugodnog druženja, svi nazočni su se uputili u starodrevnu požešku crkvu sv. Lovre u kojoj je biskup Antun predvodio molitvu za poginule i  preminule hrvatske branitelje kao i za sve one koji trpe zbog posljedica Domovinskog rata, te je izrazio radost zbog skorog ponovnog susreta na hodočašću u Voćinu.