Proslava bl. Jule Ivanišević u Starom Petrovom Selu

U Starom Petrovom selu, rodnoj župi bl. Jule Ivanišević, 15. prosinca proslavljen je spomendan njezina mučeništva, kojeg je bila dionica zajedno sa svojim susestrama. Euharistijsko slavlje u župnoj crkvi blaženičina krštenja predvodio je požeški biskup Antun Škvorčeviću U koncelebraciji svećenika Novokapelačkog dekanata na čelu s Antunom Prpićem, posavskim arhiđakonom i Goranom Mitrovićem, novokapelačkim dekanom. Na slavlju su sudjelovale i sestre Kćeri Božje ljubavi iz Zagreba i Pleternice. Riječi  dobrodošlice uputio je župnik Ivan Nikolić. Uvodeći u misno slavlje biskup je rekao da je dostojno danas u Starom Petrovom Selu proslaviti bl. Julu sa susestrama mučenicama, jer po njihovoj vjernosti sve do predanja vlastita života Bog je u njima ostvario svoje djelo, za koje zahvaljujemo i molimo da se i u nama dogodi.

U homiliji biskup je ustvrdio kako je Crkva proglašenjem sestre Jule i susestara blaženima službeno posvjedočila kako među Hrvatima ima velikih ljudi po Božjim mjerilima, koje nazivamo blaženicima i svecima. Pozvao je nazočne da ih poštuju i nasljeduju, ne dopuštajući  da budu zarobljeni  negativnostima na političkoj, gospodarskoj, obiteljskoj i drugim razinama, o kojima svakodnevno slušamo u medijima. Potaknuo je nazočne da se po primjeru bl. Jule oduševe za Isusa Krista, i dopuste mu da uđe u njihove živote i u njihovu sudbinu, te da kroz molitvu, slušanje Božje riječi, redovito sudjelovanje na svetoj misi i nastojanje oko dobra i plemenitosti, rastu u duhovnim dimenzijama svoga bića po kojima postaju dionicima božanskog života. Podsjetivši na životni i redovnički put sestre Jule, od rodnog Godinjaka do Pala kod Sarajevo, osobito na teške događaje iz 1941. godine i mučeničku smrt, biskup je naglasio kako je blaženica zajedno sa susestrama snagom krsne milosti i vjernosti zavjetima dosegla veličinu zbog koje je zavrijedila biti uzdignuta na čast oltara. Kazao je da nam ona danas poručuje, ako su ona i toliki drugi ljudi prije i poslije nje mogli postati sveci i blaženici, kako ne bismo mogli i mi biti takvi, ako svojim srcem osluškujemo Božji glas i u njem prepoznamo svoj životni poziv te ga vjerno ostvarujemo u braku, svećeništvu, redovništvu ili na nekom drugom putu.

Na temelju naviještenih svetih čitanja biskup je progovorio o žaru s kojim valja živjeti svoj poziv. Naglasivši da starozavjetni mudrac Sirah u ulomku prvog čitanja upozorava na Ilijin žar i revnost u služenju Bogu, a Isus u današnjem evanđelju govori da je njegov preteča Ivan Krstitelj djelovao s Ilijinim žarom i revnošću, biskup je pozvao nazočne da ovo adventsko vrijeme iskoriste kao vrijeme obraćenja od duhovne hladnoće i mlakosti za Božje vrijednosti. Dok se trude oko materijalnog napretka, kazao je da s još većim žarom i revnošću rastu u duhovnom bogatstvu koje gradi blagoslovljenu budućnost.

Na svršetku svete mise biskup je nazočnima zahvalio što su unatoč obilnom snijegu došli u crkvu. Osobitu zahvalnost za dugogodišnje ministriranje izrekao je Bruni Šporčiću, Dominiku Tvoreku, Vesni Španić i Klari Ivanišević, udijelivši im medalju, načinjenu prigodom uspostave Požeške biskupije i njegova biskupskog ređenja. Ustvrdivši da bi Hrvatska procvala, kad bi  snage koje ljudi troše za negativno, zlo i zločesto, uložili u dobro, plemenitost i ljepotu, biskup je pozvao sudionike slavlja da po uzoru na bl. Julu i susestre mučenice budu vjerni Bogu i njegovom pomoći, ispunjeni pozitivnim energijama, jedni o drugima dobro misle i govore, jedni drugima čine dobro. Zahvalio je sestrama Kćerima Božje ljubavi na njihovom sudjelovanju i njegovanju spomena bl. Jule Ivanišević i susestara mučenica. Konačno je zahvalio i župniku Ivanu Nikoliću i njegovim suradnicima za  nastojanja oko toga da njihova župa bude živi dio Božjeg naroda Požeške biskupije.