Blagdan sv. Stjepana u požeškoj crkvi sv. Lovre

Na blagdan sv. Stjepana Prvomučenika, 26. prosinca biskup Antun Škvorčević predvodio je euharistijsko slavlje u starodrevnoj požeškoj crkvi sv. Lovre. Čestitajući prisutnim vjernicima blagdan, biskup je izrazio radost što na euharistijskom slavlju među ostalima kao i ranijih godina sudjeluju i mladi koji služe u asistenciji na biskupskim misama u Katedrali. Kazao im je da je đakon jeruzalemske zajednice Stjepan, i đakon rimske zajednice Lovro, u čijoj se crkvi nalaze, primjer vjernosti Isusu Kristu, koju su posvjedočili krvlju, te ih je povjerio njihovu zagovoru, da im izmole vjernost Gospodinu kojem služe kod oltara.
Polazeći od Isusove tvrdnje u današnjem evanđelju „Ta ne govorite to vi nego Duh Oca vašega govori u vama“ i opisa Stjepanova kamenovanja u ulomku iz Djela Apostolskih, biskup je kazao kako je Stjepan čovjek pun Duha Svetoga, koji oprašta neprijateljima i svjedoči da je dionik Isusove pobjede nad smrću. Protumačio je kako je u Isusu Kristu započelo doba Duha Svetoga: On je začet po Duhu Svetom, činio je velika djela u snazi istoga Duha, položio je sebe u smrt za nas da bi snagom Duha pobijedio smrt i na dan Pedesetnice ga darovao svojima učenicima te je Crkva kao zajedništvo vjernika koje u Duhu Svetom krenula svjedočiti Isusa Krista. Kazao je kako Isus u današnjem evanđelju obećava svojima da će biti proganjani, osuđivani i ubijani, uz poziv da se ne boje, jer se na njima treba očitovati snaga Duha. On je jamstvo da će Crkva i Isusovi vjerni svjedoci opstati u svijetu usred mnoštva nevolja, kušnji i poteškoća.
Biskup je podsjetio kako je u svijetu na djelu Zli, koji nas na lukav način želi upotrijebiti kao sredstvo za ostvarivanje svoga nauma, ali da je od njega moćniji onaj tko je ispunjen Duhom Svetim. Kazao je da smo svi postali njegovi dionici u krštenju, svetoj potvrdi, euharistiji i drugim sakramentima, ali da je potrebno s njime surađivati da bismo bili pobjednici. Valjalo bi ovog Božića, nastavio je biskup, razmotriti naš vlastiti život i provjeriti što se događa s nama na razini duha: Jesmo li možda vlastitom inercijom postali žrtve duha zla, ili se trudimo biti ljudi Božjega Duha? Potaknuo je vjernike da molitvom, slušanjem i usvajanjem Božje riječi i slavljenjem svetih otajstava, napose euharistije, budu ljudi moćni Duhom Svetim u borbi protiv sila zla. Spomenuo je kako nas slavljenje svete mise u osam-stoljetnoj crkvi sv. Lovre podsjeća na one koji su se u njoj ispunjali Duhom Svetim te bili pobjednici. Zamolio je zagovor đakona Stjepana i Lovre za današnje požeške naraštaje, da poput svojih prethodnika budu ukorijenjeni u Isusu Kristu i snagom Duha Svetoga budu svjedoci kako se jedino s Bogom ostvaruje smislen život u slobodi od zla.
Pri koncu misnog slavlja biskup je zahvalio mladim služiteljima oltara za požrtvovnost kojom svjedoče pripadnost Isusu Kristu. Zahvalio je i pjevačima za njihovo služenje u oblikovanju euharistijskih slavlja u crkvi sv. Lovre i požeškoj Katedrali te je onima koji nose ime Stjepan čestitao imendan.