Otpravnik poslova Apostolske nuncijature pohodio Požegu

Otpravnik poslova Apostolske nuncijature u Republici Hrvatskoj, msgr. Janusz Błachowiak boravio je u Požegi 21. i 22. kolovoza. Na blagdan Gospe Voćinske, 21. kolovoza navečer sudjelovao je na hodočašću u Voćin te je na središnjem slavlju, koje je predvodio biskup Antun, održao homiliju. U pratnji biskupa Antuna msgr. Błachowiak je pohodio župu Kutjevo, gdje ih je župnik Marijan Đukić poveo u župnu crkvu, koju su izgradili isusovci nakon oslobođenja Slavonije od Osmanlija na temeljima nekadašnje cistercitske crkve, svratio se u cistercitski podrum iz 13. stoljeća, i susreo s gospodarstvenikom Vladom Krauthakerom.
U Kaptolu ih je u Starom Gradu dočekao Mario Sanić, kanonik kustos, gdje su zatekli arheologe pri iskapanju ostataka triju crkava: najmlađe gotičke crkve sv. Petra, a potom romaničke crkve koja joj je prethodila još starija crkva. Nastavili su pootm put do Velike gdje je msgr. Błachowiak posjetio župnu crkvu i upoznao se s poviješću augustinaca o kojima svjedoči gotički dio svetišta, zatim franjevaca koji su ovdje boravili tijekom osmanlijske vlasti te konačno s biskupijskim duhovnim programima koji se ovdje odvijaju, napose u Domu sv. Augustina. Zatim su se uputili u Stražeman, gdje im je msgr. Josip Devčić predstavio župnu crkvu, povezanu s grofovima Jankovićima te mozaik hrvatskih kraljeva i blaženika radi kojeg je dospio u zatvor.