Skupština biskupa Đakovačko-osječke crkvene pokrajine u Srijemskoj Mitrovici

U četvrtak, 5. rujna 2019., u prostorima Župe Svetog Dimitrija, mučenika u Srijemskoj Mitrovici održana je 45. skupština biskupa Đakovačko-osječke crkvene pokrajine, kojom je predsjedao nadbiskup metropolit, mons. dr. Đuro Hranić. Uz nadbiskupa metropolita u radu sjednice sudjelovali su: biskup domaćin, mons. mr. Đuro Gašparović, srijemski biskup, požeški biskup, mons. dr. Antun Škvorčević, te kancelari triju ordinarijata: preč. Marko Loš, vlč. mr. Ivan Popić i vlč. mr. Drago Marković. U radu skupštine sudjelovao je i mons. dr. Vladimir Dugalić, dekan KBF-a u Đakovu. Skupština je započela molitvom trećeg časa te izrazima dobrodošlice biskupa domaćina, mons. Đure Gašparovića, koji je između ostalog posebno izrazio radost zbog imenovanja mons. Bože Radoša, svećenika Đakovačko-osječke nadbiskupije novim varaždinskim biskupom. Pozdravnu i uvodnu riječ svim prisutnima uputio je metropolit mons. Đuro Hranić. Istaknuo je kako biskupima još uvijek u ušima odzvanjaju marijanske pučke popijevke našega naroda koji se od blagdana Snježne do blagdana Male Gospe u tako velikom broju okuplja u našim marijanskim svetištima. Na hodočašćima u Marijanska svetišta biskupi su imali prilike doživjeti bilo i kršćansku dušu naših Slavonaca, Baranjaca i Srijemaca, naš vjernički puk koji živi svoje poteškoće i radosti u vjeri te svoju vjeru svjedoči hrabro unatoč svim izazovima i poteškoćama. Naglasio je da je doživljeno iskustvo susreta s vjernicima poticaj i polazište za pastirsko biskupsko promišljanje o demografskoj krizi s kojom je suočen čitav Hrvatski narod, a napose područje Slavonske crkvene pokrajine. Nakon čitanja i usvajanja zapisnika s prethodne skupštine, biskupi su zajedno s mons. Dugalićem analizirali prijedlog teksta pisma vjerničkoj i društvenoj javnosti o uzrocima demografske krize u Slavoniji, Baranji i Srijemu (niska stopa nataliteta te iseljavanje stanovništva). Promišljali su o prikladnim realnim crkvenim odgovorima na demografsku depopulaciju na pastoralnoj, odgojnoj, socijalnoj, karitativnoj, a u granicama mogućnosti i na gospodarskoj razini. U posljednjem dijelu sjednice biskupi su se osvrnuli na određena aktualna pastoralna i personalna pitanja. (Tiskovni ured Đakovačko-osječke nadbiskupije)