Biskup primio voditelja arheoloških iskapanja u kaptolskom Starom gradu

U Biskupskom domu u Požegi, 24. rujna biskup Antun Škvorčević primio je Zvonka Bojčića iz Arheološkog muzeja u Osijeku koji vodi radove na arheološkim iskapanjima Staroga Grada u Kaptolu. Ivica Žuljević, prepošt požeškoga Stolnog kaptola, vlasnika Staroga Grada predstavio je radove u nastojanju oko njegove cjelovite obnove. Gospodin Bojčić prikazao je sve ono što je on sa svojom ekipom otkrio u iskapanjima. Iz prijašnjih radova bilo je poznato da je usred Grada prije osmanlijskih osvajanja bila gotička crkva Zbornog kaptola sv. Petra, koja je u vrijeme vladavine spomenutih osvajača bila porušena. Prošlogodišnjim i ovogodišnjim iskapanjima na istom lokalitetu pronađena je jedna romanička i druga predromanička crkva, što ukazuje na to da je Stari Grad u Kaptolu iznimno važno i povijesno- kulturno bogat lokalitet. Predviđa se da će Ministarstvo kulture odobriti sredstva iduće godine da se istraživanja Staroga Grada mogu dovršiti. Biskup Škvorčević je istaknuo kako mu je posebno stalo do toga da sva mjesta našega duhovno-povijesnog identiteta napose na području Požeštine budu očuvana, te je predložio da u slučaju cjelovite obnove Grada europskim sredstvima za potrebe povijesnog arhiva i povijesne knjižnice Požeške biskupije bude predstavljeno i arheološko nalazište tako da ga je moguće razgledati. Ako Grad ne bi mogao biti obnovljen za navedene svrhe, kazao je da bi tada trebalo razmišljati o potpunoj obnovi postojeće crkvu sv. Jurja iz XVIII. stoljeća, Grad i arheološko nalazište konzervirati, možda jedan dio prezentirati s mogućnošću uvida interaktivnim putem u njegovo cjelovito stanje. Pored toga, biskup se zauzeo da se tiska stručni prikaz cjelovitog nalaza Staroga Grada.