Susret ravnatelja katoličkih osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj

U organizaciji Nacionalnog ureda za katoličke škole 25. rujna je održan, u prostorima Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu, susret ravnatelja katoličkih osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Susret je započeo molitvom, a zatim je sve prisutne pozdravio mons. Antun Škvorčević, predsjednik Vijeća HBK za katolički odgoj i obrazovanje. „Želim vas pozdraviti, zahvaliti vam i ohrabriti vas. Vi ste preuzeli jednu dragocjenu službu kao ravnatelji katoličkih škola. Idemo prvo sa onoga našeg vjerničkog naslova pristupiti roditeljima koji imaju svetu obvezu odgajati svoju djecu. Po vama Crkva pruža tim roditeljima ruku i nastojmo s njima činiti ono što najbolje možemo ali u okviru propisa. Postoje crkveni propisi, postoje državni propisi odnosno Ministarstva znanosti i obrazovanja. Drugo, želim vam zahvaliti za sve ono što nastojite činiti kao ravnatelji, ali želim vam zahvaliti i za ovaj susret. Samim dolaskom na ovaj susret vi svjedočite, tj. mi svjedočimo da smo odgovorna skupina ljudi i da smo mi ekipa koja nastoji zajednički promišljati o zadaćama koje imamo kao ravnatelji i da želimo djelovati u nekoj koordinaciji, osobito s našim Uredom za katoličke škole. To znači da nitko nije prepušten samome sebi, jer čim smo mi Crkva i crkvena institucija, nije to vaše, nije škola vaša, nego je ona katolička u smislu Katoličke Crkve i naše crkvenosti. Smatram jako važnim od vremena do vremena susretati se baš na ovaj način i u ovom sastavu da bismo vidjeli koja su to pitanja takve naravi da nije dobro da ih sami rješavamo i pronalazimo neke svoje odgovore, nego da u pojedinim pitanjima imamo zajednički stav i zajednički ostvarujemo ono što je potrebno. To je važno u smislu nas katoličkih škola pred Crkvom, pred biskupima, ali je važno biti jedinstven i pred Ministarstvom, dakle pred društvenom javnošću. U ovom trenutku je više takvih pitanja, ali po meni je jako važna ova peta točka, kurikul za naše katoličke škole. Započela je ova školska godina u kojoj je škola za život sada aktualna i važna. Kako se mi kao katoličke škole uključujemo u taj koncept škole za život koji je pokrenulo Ministarstvo znanosti i obrazovanja? Mi se, nažalost, uključujemo jednako kao i druge škole jer još uvijek nismo definirali naš kurikul, ali mi je drago da je to definiranje pri kraju i da ćete vi ovdje ponešto raspraviti o tome kako bih ja mogao predstaviti taj prijedlog kurikula biskupima na našem zasjedanju idućeg mjeseca. Mislim da je to važno i pred roditeljima i pred našim učenicima, ali osobito pred Ministarstvom da mi kao katoličke škole izgrađujemo, oblikujemo naš identitet u okviru zadanom, kako sam već rekao, i crkvenih i državnih propisa. To je zapravo opći kurikul, samo što smo mi u njega unijeli naše specifičnosti. Mi na taj način izvršavamo, provodimo ono što piše u Ugovoru između Svete Stolice i Republike Hrvatske o suradnji na podruju odgoja i obrazovanja. Evo, vjerujem da je definiranje tog kurikula išlo sretno i da će prijedlog biti prihvaćen ako ne na ovom zasjedanju onda najkasnije na proljetnom zasjedanju Hrvatske biskupske konferencije. Treće, želim vas ohrabriti. Poteškoća i problema ima koliko hoćete na svim razinama našeg života. Kakav bi to bio život bez problema. Dok ima problema, znamo da živimo. Dakle budite hrabri, ne bojte se, nemojte se prestrašiti problema, ali u problemima uvijek je pitanje kako međusobno funkcionirati i u dosluhu biti jedni s drugima ponajprije na biskupijskoj, a onda i na nacionalnoj razini. Želim vam puno radosti u služenju hrvatskom čovjeku baš po školama u kojima ste ravnatelji. I želim vam puno uspjeha uz pomoć Božju jer bez te pomoći ništa. Želim vam i ugodan dan, ugodno prijepodne u onom programu koji je predviđen.“Predstojnik Ureda, vlč. Ivica Žuljević se zahvalio na lijepim riječima podrške te je susret nastavljen po točkama dnevnog reda. Na susretu se govorilo o Pravilniku o načinu i postupku zapošljavanja djelatnika koji je po zakonu svaka škola trebala donijeti. Nakon toga se govorilo o Smotri zborova katoličkih srednjih škola koja će se održati 23. studenog 2019. u Slavonskom Brodu, te o Smotri zborova i dramskih skupina katoličkih osnovnih škola koja će se održati u Zadru 16. svibnja 2020. Tajnik Ureda upoznao je sve prisutne s tri stručna skupa za djelatnike katoličkih škola. Prvi stručni skup je namijenjen tajnicima i računovođama katoličkih škola, a održati će se 22. listopada 2019. u zgradi Hrvatske biskupske konferencije. Drugi stručni skup je predviđen za stručne službe katoličkih škola u koje se uključeni i vjeroučitelji te duhovnici. On će se održati 8. studenog 2019. u prostorima Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Treći stručni skup ili trajna formacija predviđena je za sve djelatnike katoličkih škola, a održati će se 24. i 25. travnja 2020. u Šibeniku. Također je predstavljen dokument s dopunama kurikula za katoličke škole koje su radili učitelji i nastavnici katoličkih škola, a s kojim se želi pomoći u izgradnji identiteta katoličkih škola. Susret ravnatelja završio je zajedničkim objedom i razmjenjivanjem međusobnih iskustava u radu pojedinih škola. (IKA)