Učenici Škofijske gimnazije iz Vipave posjetili Katoličku gimnaziju u Požegi

Od nedjelje, 20. listopada do četvrtka, 24. listopada održan je susret učenika Škofijske gimnazije iz Vipave i učenika Katoličke gimnazije u Požegi u okviru međunarodne razmjene učenika. Prvi susret ovakvog tipa održan je 2018. godine kada su učenici požeške Katoličke gimnazije posjetili Vipavu te je spomenuti susret Požegi svojevrsni uzvratni posjet. U razmjeni su sudjelovali učenici drugog razreda Škofijske gimnazije iz Vipave: Neža Vidic, Luka Štrukelj, Uroš Tozan i Kaja Gleščić u čijoj je pratnji bio vjeroučitelj i studentski kapelan Primož Erjavec. Od učenika iz Katoličke gimnazije iz Požege sudjelovali su Karlo Veletić, Ante Brkić, Leonarda Zelenika i Mia Ćorluka te njihov vjeroučitelj Krunoslav Siroglavić. Susret je započeo večernjim nedjeljnim euharistijskim slavljem u požeškoj Katedrali koje je prigodom Svjetskog misijskog dana u Izvanrednom misionarskom mjesecu predvodio požeški biskup Antun Škvorčević, za vrijeme kojega je na poseban način pozdravio goste iz Slovenije i zaželio im dobrodošlicu. U ponedjeljak, 21. listopada učenici iz Slovenije zajedno sa svojim domaćinima posjetili su prostore Odgojno-obrazovnog centra u Požegi u kojem se nalaze Katolička gimnazija i Katolička osnovna škola te se upoznali s njihovim djelatnicima. Nakon što im je predstavljen gimnazijski projekt „Šport uključi – probleme isključi“ uz penjanje na  umjetnu stijenu, upoznali su se sa kulturnom baštinom grada Požege. Razgledali su Trga Svetog Trojstva pod vodstvom voditeljice Biskupijske knjižnice Nikoline Mandić, zgradu sjedišta Požeške biskupije, crkvu sv. Lovre, Katedralu sv. Terezije Avilske s njezinom Riznicom te Dijecezanski muzej. U poslijepodnevnim satima posjetili su Kutjevačke podrume te Slavonski Brod i upoznali se s njegovim znamenitostima. U utorak, 22. listopada uslijedio je prijepodnevni program u Virovitici gdje ih je dočekao i primio ravnatelj tamošnje Katoličke osnovne škole Mario Večerić, dok ih je profesor povijesti i geografije Hrvoje Drvenkar proveo centrom Grada, upoznavajući ih s posebnostima kulturne baštine s franjevačkim samostanom i crkvom sv. Roka te Dvorcem Pejačević. Drugi dio programa održan je u prostorima Katoličke osnovne škole gdje im je ravnatelj Večerić izložio tijek osnivanja katoličkih škola u Virovitici te ih upoznao sa školskim prostorima, osobito novim dijelom škole koji je otvoren i blagoslovljen u mjesecu rujnu, pred početak nove nastavne 2019./2020. godine. Učenici su potom hodočastili u Svetište Gospe Voćinske kako bi se upoznali s poviješću crkve, župe i svetišta koje je središnje marijansko hodočasničko mjesto Požeške biskupije. U poslijepodnevnim satima uslijedio je zabavni i rekreativni dio uz sportsku igru „paintball“ u Eminovcima. Budući da se istoga dana Crkva spominje svetoga pape Ivana Pavla II, utemeljitelja Požeške biskupije, svi su učenici zajedno s njihovim vjeroučiteljima sudjelovali na večernjoj svetoj misi u Katedrali koju je predvodio požeški biskup Antun, koji je među ostalim spomenuo kako je papa Poljak istoga dana 1992. priznao neovisnost Hrvatske i Slovenije. U srijedu, 23. listopada učenici iz Slovenije zajedno sa svojim domaćinima sudjelovali su u dijelu nastave u Katoličkoj gimnaziji, a za vrijeme petoga sata predstavili su svoje države – Sloveniju i Hrvatsku – s njihovim posebnostima, kao i škole odakle dolaze. Istoga dana požeški biskup Antun Škvorčević primio je vjeroučitelje Primoža Erjavca i Krunoslava Siroglavića te im u ugodnom raspoloženju predstavio povijest Crkve na području današnje Požeške biskupije, njezin osnutak kao i nastojanja koja ona u svom poslanju ostvariuje među kojima su i katoličke škole na odgojno-obrazovnom području. U poslijepodnevnim satima učenici i vjeroučitelji su posjetili odmorište Jankovac u Parku prirode Papuk te Adrenalinski park Duboka pokraj Velike. U večernjim satima po povratku u Požegu, sjemeništarac Koparske biskupije Luka Štrukelj predstavio je učenicima u Kolegiju i učenicima koji su sudjelovali u razmjeni, njihov Dijaški dom u Vipavi u kojemu on živi i stanuje, a Karlo Veletić je predstavio Kolegij sa njegovom poviješću i sadašnjim stanjem. Susret je zaključen zajedničkom molitvom u kapelici Kolegija. U jutarnjim satima, 24. listopada, sudionike projekta razmjene primio je i pozdravio ravnatelj požeške Katoličke gimnazije Ivica Bedeničić, zahvalivši im za sudjelovanje u projektu te učenicima iz Slovenije i njihovom vjeroučitelju zaželio sretan povratak u domovinu i njihovu školu.