Treći Svjetski dan siromaha u Požeškoj biskupiji

Požeški biskup Antun Škvorčević uputio je minulih dana dopis svim svećenicima Požeške biskupije prigodom Trećeg Svjetskog dana siromaha. U dopisu biskup Antun kaže:

“Poštovana i draga braćo svećenici!

Treći Svjetski dan siromaha po odredbi pape Franje slavimo ove godine 17. studenog, na XXXIII. nedjelju kroz godinu. Za tu prigodu Sveti Otac je uputio Poruku pod naslovom Ufanje ubogih neće biti zaludu (Ps 9, 19), koju dostavljamo u prilogu.

Pozivam sve župnike da na Svjetski dan siromaha na temelju Papine Poruke oblikuju homiliju i Molitvu vjernih, a vjeroučitelji prigodne kateheze. Neka članovi pastoralnih vijeća, napose karitativne skupine tom prigodom iskažu pažnju prema siromasima, posjete ih, daruju im svju blizinu, posvjedoče razumijevanje, uruče barem najmanji dar, te se tako osjećajima, molitovm i djelom pridruže papi Franji i združe sa svima onima u svijetu koji vjernički na sličan način djeluju u prilog siromašnih.

Okolnosti u pojedinim župama nisu takve da se u njima može upravo navedene nedjelje ostvariti želja Svetog Oca. Stoga ćemo kao i prošle godine u vremenu od nedjelje 17. studenog, Svjetskog dana siromaha do Nedjelje Caritasa, 15. prosinca, posebno tijekom došašća u pripravi za Božić svjedočiti kako ne zaboravljamo siromahe i starije osobe u našoj sredini. Tijekom navedenog vremena nastojat ćemo zauzetošću karitativnih skupina oblikovati programe otvorenog i suosjećajnog srca, pružene ruke plemenitosti i dobrote. O pastoralu siromašnih, starijih osoba i invalida raspravljalo se na ovogodišnjem jesenskom zasjedanju Prezbiterskog vijeća naše Biskupije. Među ostalim je zaključeno da se s obzirom na njegovo ostvarivanje u prvom tjednu Došašća ove godine održe arhiđakonatski susreti svih članova karitativnih skupina naših župnih pastoralnih vijeća. Oni će se održati po sljedećem rasporedu:

1. Slavonsko-podravski arhiđakonat, ponedjeljak, 2. prosinca 2019., Pastoralna dvorana Župe sv. Josipa u Slatini, 19.00 sati;
2. Katedralni arhiđakonat, utorak, 3. prosinca 2019., Dom sv. Augustina u Velikoj, 19.00 sati;
3. Posavski arhiđakonat, srijeda 4. prosinca 2019., Pastoralna dvorana Župe Bezgrješnog začeća BDM u Novoj Gradiški, 19.00 sati;
4. Zapadno-slavonski arhiđakonat, četvrtak 5. prosinca 2019., Pastoralna dvorana Župe Uznesenja BDM u Pakracu, 19.00 sati.

Zahvaljujem svim župnicima i njihovim suradnicima za dobrotu koju iskazuju siromašnim, starijim, osamljenim i bolesnim osobama u našim župama, te na sve zazivam Božji blagoslov, uz srdačan pozdrav u Gospodinu.”, zaključuje biskup Antun.