Susret caritasovih volontera Slavonsko-podravskog arhiđakonata

U Pastoralnoj dvorani Župe sv. Josipa u Slatini 3. prosinca je održan susret caritasovih volontera iz župa Slavonsko-podravskog arhiđakonata. Susret su vodili Ivan Popić, ravnatelj biskupijskog Caritasa i Ivica Rajkovača, tajnik, te Svjetluška Kovač, voditeljica Caritasa Župe Presvetog Trojstva u Daruvaru i Višnja Mikić, voditeljica Caritasa Župe sv. Marije Magdalene u Štivici. Susret je započeo molitvom nakon koje se nazočnim svećenicima i caritasovim volonterima obratio ravnatelj Popić zahvalivši im na njihovu dolasku te im je prenio pozdrave požeškog biskupa Antuna Škvorčevića. Potom ih je podsjetio na Pismo pape Franje „Ufanje ubogih neće biti uzalud“ koje je uputio prigodom obilježavanja Trećeg svjetskog dana siromaha, a koje je dostavljeno svim župnim uredima u Požeškoj biskupiji. Spomenuo je nekoliko papinih poticaja istaknuvši zauzetost i poslanje kršćana za siromašne koji često, kako naglašava papa, dok kopaju po otpadu tražeći što će pojesti ili obući, i sami postaju dio društvenog otpada. Spomenuo je volonterima da je briga i skrb za posljednje u društvu prioritetni izbor  na koji su pozvani Kristovi učenici kako ne bi izdali vjerodostojnost Crkve i dali nadu onima koji su bespomoćni. Zahvalio im je na njihovu služenju siromašnima i potrebitima u župama gdje djeluju te ih pozvao na zauzetije ostvarenje pojedinih biskupijskih karitativnih projekata kao i na poboljšanje međusobne suradnje. Potom su predstavljeni određeni karitativni projekti s ciljem uključenja većeg broja župa u njihovo ostvarenje. Ravnatelj Popić je vijećnicima progovorio o ovogodišnjem stipendiranju učenika i studenata preko Zaklade Požeške biskupije za pomoć učenicima i studentima rekavši kako je Zaklada dodijelila 110 stipendija, a potreban iznos od pola milijuna kuna osigurala je Požeška biskupija iz svoga proračuna. Potaknuo je volontere da promiču rad i djelovanje Zaklade kod fizičkih i pravnih osoba kako bi svojim donacijama pomogli njezin rad i osigurali veći broj stipendija za učenike i studente. Podijeljeni su im tiskani letci s podacima o Zakladi i mogućnostima sudjelovanja u njezinu radu. Tajnik Rajkovača je predstavio određene projekte koji se ostvaruju u Caritasovoj središnjici u Požegi, a zauzetošću volontera bi se mogli ostvarivati i u župnim zajednicama. U drugom dijelu susreta ravnatelj Popić je predstavio volonterima određene mogućnosti njihova doprinosa u pastoralu starijih i invalidnih osoba rekavši kako je to bila jedna od tema jesenskog zasjedanja Prezbiterskog vijeća Požeške biskupije. Potaknuo ih je da se u suradnji sa župnicima organiziraju i povedu na hodočašće starijih, bolesnih i invalidnih osoba u Voćin, 7. lipnja, osobe iz svojih župnih zajednica. O dugogodišnjem iskustvu zauzetog karitativnog djelovanja  u Župi Presvetog Trojstva u Daruvaru posvjedočila je Svjetluška Kovač koja je u suradnji sa različitim institucijama i osobama organizirala caritasovu kuhinju koja se sama uzdržava kroz različite akcije i projekte poput obrađivanja župnog vrta, zemljišta na koje su zasađeni lješnjaci, suradnje sa obitlejskim poljoprivrednim gospodarstvima i drugih tvrtkama. Spomenula je da su mnogi prepoznali župni caritas kao važnu sastavnicu crkvenog i društvenog života te on uistinu doprinosi boljitku i brizi za siromašne u daruvarskom kraju. Spomenula je različite akcije, uključivanje mladih ali i samih korisnika u djelovanje caritasa te je predstavila mogućnosti koje su ostvarive u župnim caritasima diljem Požeške biskupije. O djelovanju župnoga caritasa u manjoj seoskoj župi progovorila je Višnja Mikić iz Župe sv. Marije Magdalene u Štivici. Premda brojčano malena, štivička Župa je kroz bogat crkveni život, osobito u djelovanju župnoga caritasa ostvarila mnoge projekte, a donacijama više puta godišnje potpomogne i djelovanje Caritasove središnjice u Požegi. Predstavila je projekte u koje su uključena djeca i mladi, osobito u došašću i korizmenom vremenu te je progovorila o uključivanju starijih osoba u karitativne projekte u kojima i oni u skladu sa svojim mogućnostima daju doprinos. Suživot djece, mladih i starijih osoba, istaknula je, ostvaruje se u solidarnosti i brizi jednih za druge pri čemu župni caritas ima veliku ulogu. Zaključujući je spomenula da unatoč tome što je brojčano malena štivička Župa u svome karitativnom djelovanju ima široko slavonsko srce koje će uvijek pomoći bližnjemu u njegovim potrebama. Pri koncu susreta ravnatelj Popić je zahvalio svim volonterima na njihovu odazivu kao i na svemu što će u svojim župama poduzeti u karitativnom djelovanju. Zahvalio je tajniku Ivici te voditeljicama župnih caritasa Svjetluški i Višnji na njihovu svjedočanstvu i zauzetosti. Poželio je svima plodno vrijeme došašća u pripravi za svetkovinu Božića.