Biskup primio povjesničare umjetnosti

U srijedu, 4. prosinca, požeški biskup Antun Škvorčević primio je u Biskupskom domu troje profesora s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu: Prof. dr. sc. Sanju Cvetnić, doc. dr. sc. Tanju Trška i doc. dr. sc. Danka Šoureka. Biskup im je predstavio nastojanja Požeške biskupije na području kulture kao važnoj sastavnici pastoralnog djelovanja i promicanja našega duhovnog identiteta. Prikazao je radove na obnovi Katedrale sv. Terezije, restauriranje njezine opreme te djela suvremenih umjetnika koja su našla mjesto u tom sakralnom zdanju u službi slavlja svetih otajstava i uzdizanja vjerničkog duha Bogu. Progovorio je i o Dijecezanskom muzeju u koji je smještena sakralna baština iz župa Požeške biskupije a koja se nalazi izvan liturgijske upotrebe, kao i o izložbi djela suvremene umjetnosti te želji da navedena muzejska ustanova posluži ponajprije učenicima katoličkih i drugih škola u upoznavanju umjetničkih djela po kojima se izgrađivao identitet čovjeka na slavonskim prostorima naše domovine i kojem oni pripadaju. Razgovarali su o mogućnosti suradnje na određenim projektima za čije ostvarenje je potrebna stručna pomoć povjesničara umjetnosti. Ugledni profesori pohvalili su nastojanja Požeške biskupije oko očuvanja sakralne baštine i djelovanje na području kulture te zahvalili biskupu Antunu za susret. U pratnji prepošta Stolnog kaptola Ivice Žuljevića razgledali su potom crkvu sv. Lovre, Katedralu, Riznicu i Dijecezanski muzej.