Susret caritasovih volontera Katedralnog arhiđakonata

U Domu sv. Augustina u Velikoj, 3. prosinca, održan je drugi u nizu susreta volontera župnih caritasa. Prigodom Svjetskog dana siromaha požeški biskup Antun Škvorčević uputio je dopis svim svećenicima u Požeškoj biskupiji u kojem, između ostalog kaže: „Stoga ćemo kao i prošle godine u vremenu od nedjelje 17. studenog, Svjetskog dana siromaha do Nedjelje Caritasa, 15. prosinca, posebno tijekom došašća u pripravi za Božić svjedočiti kako ne zaboravljamo siromahe i starije osobe u našoj sredini.  Tijekom navedenog vremena nastojat ćemo zauzetošću karitativnih skupina oblikovati programe otvorenog i suosjećajnog srca, pružene ruke plemenitosti i dobrote. O pastoralu siromašnih, starijih osoba i invalida raspravljalo se na ovogodišnjem jesenskom zasjedanju Prezbiterskog vijeća naše Biskupije. Među ostalim je zaključeno da se s obzirom na njegovo ostvarivanje u prvom tjednu Došašća ove godine održe arhiđakonatski susreti svih članova karitativnih skupina naših župnih pastoralnih vijeća.“. Susret su vodili Ivan Popić, ravnatelj biskupijskog Caritasa i Ivica Rajkovača, tajnik, te Svjetluška Kovač, voditeljica Caritasa Župe Presvetog Trojstva u Daruvaru i Višnja Mikić, voditeljica Caritasa Župe sv. Marije Magdalene u Štivici. Susret je započeo molitvom nakon koje se nazočnim svećenicima i caritasovim volonterima obratio ravnatelj Popić zahvalivši im na njihovu dolasku te im je prenio pozdrave požeškog biskupa Antuna Škvorčevića. Potom su ravnatelj Popić i tajnik Rajkovača progovorili o određenim biskupijskim karitativnim projektima s ciljem njihova boljeg ostvarenja na župnim razinama. Istaknuli su Zakladu Požeške biskupije za pomoć učenicima i studentima koja tijekom ove školske i akademske godine novčano pomaže 110 učenika i studenata s područja Požeške biskupije. Potaknuli su volontere da u župama u kojima djeluju promoviraju Zakladu i potpomognu njezino djelovanje. Predstavljeni su i određeni programi pastorala starijih i invalidnih osoba i uključivanje volontera u njihovo ostvarivanje osobito s obzirom na biskupijsko hodočašće starijih i invalidnih osoba u Voćin, 7. lipnja, na obljetnicu krunjenja Gospina lika. Tijekom više od dvadeset godina zauzetog djelovanja u župnom Caritasu Župe Presvetog Trojstva u Daruvaru ostvareni su mnogi projekti i vidljivi rezultati skrbi za siromašne i starije osobe pod vodstvom Svjetluške Kovač. Progovorila je volonterima o suradnji sa različitim institucijama i osobama organizaciji caritasove kuhinje koja se sama uzdržava kroz različite akcije i projekte poput obrađivanja župnog vrta, zemljišta na koje su zasađeni lješnjaci, suradnje sa obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i drugih tvrtkama. Istaknula je prepoznatljivost župnog caritasa kao važnu sastavnicu crkvenog i društvenog života i njegov doprinos boljitku i brizi za siromašne u daruvarskom kraju. Predstavila je karitativne projekte koji se provode u župnom caritasu i uključivanje mladih i korisnika caritasove  skrbi u njihovo ostvarivanje. O djelovanju župnoga caritasa u manjoj seoskoj župi progovorila je Višnja Mikić iz Župe sv. Marije Magdalene u Štivici. Premda brojčano malena, štivička Župa je kroz bogat crkveni život, osobito u djelovanju župnoga caritasa ostvarila mnoge projekte, a donacijama više puta godišnje potpomogne i djelovanje Caritasove središnjice u Požegi. Predstavila je projekte u koje su uključena djeca i mladi, osobito u došašću i korizmenom vremenu te je progovorila o uključivanju starijih osoba u karitativne projekte u kojima i oni u skladu sa svojim mogućnostima daju doprinos. Suživot djece, mladih i starijih osoba, istaknula je, ostvaruje se u solidarnosti i brizi jednih za druge pri čemu župni caritas ima veliku ulogu. Zaključujući je spomenula da unatoč tome što je brojčano malena štivička Župa u svome karitativnom djelovanju uvelike doprinosi boljoj kvaliteti života starijih i siromašnih osoba. Pri koncu susreta ravnatelj Popić je zahvalio svim volonterima na njihovu odazivu kao i na svemu što će u svojim župama poduzeti u karitativnom djelovanju. Zahvalio je tajniku Ivici te voditeljicama župnih caritasa Svjetluški i Višnji na njihovoj zauzetosti u karitativnom djelovanju te je svima poželio puno uspjeha u projektima koje će ostvarivati u župama.