Biskup posjetio Dom za odrasle osobe u Ljeskovici

U tijeku svojih predbožićnih pohoda ljudima u izvanrednom socijalnom stanju, požeški biskup Antun Škvorčević, u pratnji župnika Župe Čaglin Milana Klobučara, đakona Mateja Silukovića te četrdesetak učenika iz Katoličke gimnazije u Požegi na čelu s vjeroučiteljem Krunoslavom Siroglavićem pohodio je 9. prosinca Dom za odrasle osobe u Ljeskovici nedaleko Požege. Susret je započeo u velikoj dvorani Doma gdje je ravnateljica Rada Matoš uputila biskupu dobrodošlicu i izrekla zahvalu i radost korisnika i djelatnika što on od osnutka Požeške biskupije tijekom više od dvadeset godina redovito pohađa ovu ustanovu u kojoj boravi više od 300 osoba. Riječi zahvale uputila je i župniku Milanu Klobučaru za sve ono što čini kao dušobrižnik Doma.

Zahvalivši na riječima dobrodošlice, nazočnima se obratio biskup Antun, iskazujući radost zbog međusobne blizine i susreta. „Lijepo nam je zato što smo se okupili međusobno, ali zbog Boga, a Božja blizina je svjetlo i snaga u srcu. Radujem se što smo ponovno zajedno u ovom važnom vremenu došašća i priprave za Božić.“ Požeški je biskup potom pozdravio i učenike Katoličke gimnazije s vjeroučiteljem te najavio program u kojem su se izmjenjivali govori, pjesma i molitva.

Nakon uvodne marijanske pjesme koju su animirali gimnazijalci, predstavnica korisnika Mirela Lemaić zahvalila je biskupu za pohod te odrecitirala dvije prigodne pjesme koje je sama napisala. Potom je biskup podsjetio nazočne kako Crkva na današnji dan slavi svetkovina Bezgrješnog začeća Blažene Djevice Marije. Tumačeći sakralnu ikonografiju koja Mariju prikazuje kao majku koja drži dijete Isusa u naručju, biskup je ohrabrio nazočne i rekao kako ga ta slika podsjeća da Marija poput Isusa želi i svakoga od nas privinuti svome majčinskom srcu te nam poručuje kako nismo sami. To je velika utjeha – kazao je biskup – da mi u svojim osamljenostima nismo napušteni jer nas prate najprije oni koji u vašem Domu imaju veliko srce, ali još više Božji ljudi iz prošlosti čije veliko srce i danas zrači posebnom snagom ljubavi. Prvi je među njima Isus Krist koji nas voli i to nam je na križu posvjedočio, a onda Isusova Majka. Volio bih da ponovno usvojimo tu Božju istinu o nama da se, kada nam bude teško sjetimo kako nismo sami i da budemo hrabri.

Nakon uvodnog dijela korisnicima Doma predstavili su se i gimnazijalci. Uputivši im pozdrav, vjeroučitelj Siroglavić predao je riječ učenicima Veroniki Kvaternik koja je posvjedočila radost zbog susreta s nazočnima te Leonu Romiću koji je krasnoslovio „Božićnu slutnju“ Ive Kozarčanina.

Biskup je zahvalio gimnazijalcima što pored intelektualnog rasta u školi nastoje odgojiti svoje srce, otvarati ga jedni drugima, svjedočeći srdačnost i blizinu svima kojima je ona toliko potrebna. Župnik Milan Klobučar navijestio je ulomak iz evanđelja o Isusovu rođenju. U kratkoj homiliji biskup se zaustavio na primjeru Josipa i Marije koji su kao skromni i maleni ljudi prihvatili Božju inicijativu te se zapitao: „Tko bi povjerovao takvoj inicijativi? Mislite li da bi Herod prihvatio takvu Božju inicijativu? Ona se ne bi uklapala u njegove koordinate vladanja i moći. Da je takva ponuda došla do rimskoga cara i on bi je zasigurno odbacio kao besmislenu. Ali mali, skromni i jednostavni ljudi poput Josipa i Marije imaju silno osjetljivo srce ne samo za čovjeka, nego i za Boga. U tu osjetljivost njihova srca mogao je Bog unijeti svoju inicijativu i naum a oni je u svojoj jednostavnosti prihvaćaju“, kazao je biskup. Obratio se nazočnima: „Govorim to jer se nalazim ovdje u Domu gdje ste vi, jednostavni, mali ljudi. Uvjeren sam da Bog računa i s vama kao što je računao s Josipom i Marijom i tolikim drugima malima i jednostavnima. Uvjeren sam da vaše srce osjeća Božju blizinu, srce koje u sabranosti i molitvi usvaja Božju blizinu i ispunja se energijom Duha Svetoga. Tako postajete jaki ljudi. Kad bismo se odrekli te Božje snage, ne bismo mogli nositi život.“

Na svršetku svoga promišljanja, požeški je biskup Antun nazočnima uputio riječi ohrabrenja. „Želio bih kao božićnu poruku svima reći: Bog računa s vama. Vi niste neki pojedinci daleko od Boga. Katkada možda daleko od ljudi, ali od Boga nikada. On i s vama ima svoj plan, naum, projekt. Kada ga ne bi imao, ne bi vas niti pozvao u život. Vi nosite određene životne terete. Kroz njih se rađa Božji svijet. Otkuda to znamo? Njegov sin Isus nosio je najteži teret osude, zla, prezira, odbačenosti i razapetosti na križ. Tim je putem unio Božju ljubav u našu gubitničku stvarnost ranjenu zlom i smrću – kazao je biskup i zaključio: To je Božić. Kada se Bog svojom blizinom i inicijativom uspijeva susresti s vama u vašem srcu. Biti povezani s čovjekom i Bogom – to je Božić. Božić je Bog i čovjek zajedno u Isusu.“

Na samome kraju biskup je korisnicima i djelatnicima Doma čestitao Božić, naglasivši kako Božić nije u svjetlucanju kuglica na boru niti u jelu koje stavimo na stol, već u onome što se dogodi u ljudskom srcu. Zaželio im je iskustvo takvoga Božića i radost zbog svijesti da su izabranici Božji, kojih se Bog nikada ne odriče.  Uslijedila je zajednička molitva, a potom je biskup na sve zazvao Božji blagoslov. Susret je završio božićnom pjesmom „Narodi nam se Kralj nebeski“.