Biskup primio ministra uprave

U Biskupskom domu u Požegi biskup Antun Škvorčević primio je 15. prosinca Ivana Malenicu, ministra uprave Republike Hrvatske. Biskup je upoznao ministra s osnutkom Požeške biskupije 1997. godine, istaknuvši da se ona prostire na području šest županija te je prikazao posebnosti njezina pastoralnog djelovanja, napose u odgojno-obrazovnom pogledu.  Razgovarali su o različitim pitanjima upravne naravi koja se odnose na Katoličku Crkvu u Hrvatskoj. Među ostalim razmotrili su obveze koje proizlaze iz Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske o suradnji na području odgoja i kulture, osobito ono što je utvrđeno provedbenim Sporazumom između Hrvatske biskupske konferencije i Vlade Republike Hrvatske o povratu crkvenih matičnih knjiga koje su u vrijeme komunističkog režima nezakonito oduzete Katoličkoj crkvi, potpisanim 2005. godine.

Biskup je izvijestio ministra kako je Požeška biskupija u skladu s ugovorenom procedurom u navedenom Sporazumu još 2006. godine zatražila povrat spomenutih crkvenih knjiga, ali da to do danas nije ostvareno. Utvrđeno je kako su matične knjige kojima je vlasnik Katolička Crkva a još joj nisu vraćene, posredstvom određene vjerske zajednice objavljene na internetu bez suglasnosti koju traži Sporazum, a da ih sama Crkva vlasnica nije primila. Dogovorene su pojedinosti o skorom povratu dijela matičnih knjiga Požeškoj biskupiji, te se očekuje da će u dogledno vrijeme biti ostvaren povrat i njihova drugog dijela.