Požeški župnici pripravljaju se za otvorenje Godine Božje riječi

U petak, 17. siječnja 2020. požeški biskup Antun Škvorčević održao je u Biskupskom domu u Požegi radni sastanak sa župnicima grada Požege Mladenom Štivinom, Jozom Jurićem, fra Milanom Krištom, Brankom Šipurom te voditeljem biskupijskog Pastoralnog centra Robertom Kupčakom i razgovarao o načinu na koji će Nedjelja Božje riječi po nalogu pape Franje biti otvorena u Požegi idućega 26. siječnja. Biskup je podsjetio župnike na ono što papa Franjo piše u Apostolskom pismu Aperuit illis te je nakon rasprave zaključeno da će vjernici svih četiriju požeških župa navedenog dana na čelu sa župnicima sudjelovati u požeškoj Katedrali na biskupijskom otvorenju Nedjelje Božje riječi kojom u Požeškoj biskupiji započinje i Godina Božje riječi. Time će se označiti eklezijalno zajedništvo vjernika oko Božje riječi u njihovoj mjesnoj požeškoj Crkvi. Slavlje će započeti ulaznom procesijom u kojoj će sudjelovati ministranti i lektori iz požeških župa te svečano unijeti Sveto pismo, odnosno Evanđelistar i postaviti ga na mjesto gdje će cijele ove liturgijske godine podsjećati vjernike kako su pozvani naviještati Božju riječ, razmišljati je i od nje živjeti. Za tu prigodu pjevački zborovi spomenutih župa naučit će pjevati geslo „Tvoja riječ nozi je mojoj svjetiljka“, koje su župnici primili. Toga istoga dana u svim župama na navedeni način započet će Godina Božje riječi u Požeškoj biskupiji, osim u župama grada Požege, gdje će ta Godina biti otvorena iduće nedjelje.

Biskup i župnici dogovorili su se o korizmenim i drugim programima u gradu Požegi tijekom navedenog vremena, gdje će osobito značenje imati korizmene kateheze po uzoru na ranije godine te korizmene tribine na kojima će se predstaviti Sveto pismo u njegovim različitim sastavnicama i značenju za vjeru i kulturu. Nositelji programa Godine Božje riječi u župama bit će lektori, čijoj će se formaciji posvetiti posebna pozornost i uvesti ih u dublje razumijevanje Bože riječi po metodi lectio divina za koju mogu tekstove za svaku nedjelju naći na web-stranici Požeške biskupije. Vjernici grada Požege pridružit će se programima koji će se ostvarivati u cijeloj Biskupiji a o čemu će dijecezanski biskup uputiti svoju poruku u Proglasu Godine Božje riječi koji će se pročitati u svim župnim crkvama na slavlju njezina otvorenja.