Raspored slavlja sakramenta svete Potvrde 2020. godine

Dopisom Biskupskog ordinarijata broj 1407/2019. od 9. listopada 2019. svi župni uredi u Požeškoj biskupiji obaviješteni su da se sakrament svete Potvrde 2020. godine slavi u župama Kaptolačkog, Našičkog, Novljanskog, Novokapelačkog i Požeškog dekanata kao i u gradskim župama, sa zamolbom da dotični župnici do minulog 15. prosinca dostave Biskupskom ordinarijatu u Požegi prijedlog datuma slavlja u svojoj župi.

U skladu s primljenim prijedlozima i stvarnim mogućnostima oblikovan je sljedeći raspored slavlja svete Potvrde za 2020. godinu:

Datum Dan Župa Vrijeme Krizmatelj
20. 6. Subota Međurić 11.00 sati Biskup
21. 6. Nedjelja Crnac 11.00 sati Delegat Krpeljević
24. 6. Srijeda Slavonski Kobaš 11.00 sati Biskup

Ovime u skladu s kanonom 882 i 884 § 1 Zakonika kanonskoga prava podjeljujem ovlast slavljenja sakramenta svete Potvrde na određene dane u pojedinim župama onim delegatima, koji su navedeni  u ovom rasporedu.

Svi župnici obvezni su držati se navedenog rasporeda i naputaka glede priprave krizmanika, roditelja i kumova kao i samog slavlja svete Potvrde, kako je to naznačeno u Dekretu br. 225/2002. od 16. veljače 2002. (Službeni vjesnik Požeške biskupije  broj 2, 2002., str. 37-38), i u Direktoriju za pastoral sakramenata u župnoj zajednici Hrvatske biskupske konferencije. U pripravi za primanje sakramenta svete Potvrde, jednog od sakramenata kršćanske inicijacije, od posebne je važnosti uvođenje krizmanika u život po vjeri. Korizma je osobito prikladno vrijeme tijekom kojega svake nedjelje treba na svetim misama s narodom organizirati za krizmanike i njihove roditelje, kao i za prvopričesnike i njihove roditelje, program koji Red pristupa odraslih u kršćanstvo predviđa za katekumene, a njegove prilagodbe i način priprave navedenih kandidata su dostavljene svim župnim uredima prošle godine na početku korizme. Među ostalim župnici će u ta nastojanja uključiti i sudjelovanje krizmanika na korizmenom Križnom putu mladih, napose iz župa kroz koje on prolazi. Pored toga svi krizmanici iz župa Katedralnog arhiđakonata dužni su na Veliki četvrtak sudjelovati na Misi posvete ulja u požeškoj Katedrali. Župnici će o tome izvijestiti biskupa ili njegova delegata u pozdravu na početku slavlja svete Potvrde.

Radi dostojanstva slavlja svete Potvrde valja upozoriti na još neke pojedinosti.

1. S obzirom na odijevanje potrebno je krizmanike poučiti da slavlju svete Potvrde ne dolikuje nikakvo pretjerivanje povezano s novčanim izdatcima, nego jednostavno pristojno građansko odijelo, jer snaga sakramenta nije u vanjštini, nego u spremnosti srca za veliki Božji dar. Ovime se zabranjuje odijevanje krizmanika u raznorodne i raznobojne odjeće poput tunika ili haljina koje teatraliziraju liturgijsku obrednost. Dopuštena je uporaba bijele haljine kako to predviđa rimska liturgija za sve službenike svetog slavlja. Prisiljavanje na odijevanje u haljine može kod mladih koji pristupaju svetoj Potvrdi pokatkad probuditi bunt, što u svakom slučaju treba izbjeći.
  2. Prije početka slavlja svete Potvrde predstavnici krizmanika i župnik mogu pozdraviti biskupa ili njegova delegata, ali to mora sadržajno biti u duhu pozdrava, kratko i odmjereno, bez tumačenja sakramenta ili izlaganja drugih tema. U pozdravu župnik će kratko predstaviti provedenu pripravu za sakrament, reći ono što smatra potrebnim, a daljnji tijek slavlja prepustit će predsjedatelju, što vrijedi i za završetak slavlja, kada će samo biskup ili njegov delegat čestitati i izreći pastirski poticaj, kako krizmanicima, tako roditeljima i drugim sudionicima.
  3. Svaki župnik obvezan je pobrinuti se da na slavlju bude samo jedan fotograf ili video snimatelj, kojeg će dobro poučiti o dodijeljenom mu mjestu u crkvi izvan svetišta, isključujući svako njegovo hodanje po crkvi u vrijeme slavlja, posebno za vrijeme službe riječi i homilije.
  4. Nije prikladno povjeriti krizmanicima navještaj biblijskih čitanja i molitvu vjernih, jer se u tom slavlju njima naviješta Božja riječ i ta služba pripada župnim lektorima, đakonu i prezbiteru.
  5. Za slavlje svete Potvrde treba barem za sve krizmanike pripraviti male hostije, koje će biti prinesene na oltar i posvećene, i od kojih će se oni pričestiti.
  6. Svaki župnik dužan je na vrijeme dogovoriti se s biskupom ili delegatom o pojedinostima slavlja, posebno o liturgijskim čitanjima.

Neka Božji blagoslov prati sve kandidate za svetu Potvrdu, njihove roditelje i kumove, svećenike i vjeroučitelje.

+ Antun Škvorčević
požeški biskup