Pepelnica u požeškoj Katedrali

Na Čistu srijedu – Pepelnicu, 26. veljače u požeškoj Katedrali misno slavlje je predvodio generalni vikar Josip Krpeljević, u zajedništvu s Ivicom Žuljevićem, predstojnikom Ureda za katoličke škole, Ivanom Popićem, kancelarom Biskupskog ordinarijata, Robertom Kupčakom, voditeljem Pastoralnog centra Požeške biskupije, Krunoslavom Siroglavićem, vjeroučiteljem u Katoličkoj gimnaziji i Marijanom Pavelićem, vjeroučiteljem u Katoličkoj osnovnoj školi te Ivicom Bošnjakom, duhovnikom u spomenutim školama. Na misi su sudjelovali učenici Katoličke osnovne škole i Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Požegi, predvođeni svojim ravnateljima, Franom Barišićem i Ivicom Bedeničićem, nastavnicima i profesorima.

Uvodeći u misno slavlje generalni vikar Josip je pozdravio nazočne svećenike i druge sudionike slavlja, napose učenike i djelatnike požeških katoličkih škola. Podsjetio ih je da ovim slavljem i obredom pepeljenja započinjemo sveto korizmeno vrijeme molitve, pokore i djelotvorne ljubavi u Godini Božje riječi, te ih je pozvao da pozornim slušanjem Božje riječi oraspolože svoja srca za plodonosno sudjelovanje u misnom slavlju.

U homiliji je spomenuo kako se od epidemijskog širenja neke bolesti, kao primjerice ovih dana od zaraze smrtonosnim koronavirusom, ljudi brane prokušanim zaštitnim mjerama i postupcima. Tako nas mjerodavne zdravstvene službe između ostalog potiču da često i temeljito peremo ruke, zatim da pazimo kako i kakvu hranu konzumiramo, i konačno, da osobitu skrb iskazujemo onim skupinama ljudi koji su najranjiviji. Ljude koji su, nažalost, već zaraženi, odmah podvrgavamo liječenju u bolnicama, a sve one koji se nalaze u posebno ugroženim područjima izoliramo u tzv. karantenama. Ustvrdio je kako se slično tome korizmeno vrijeme može smatrati svojevrsnom duhovnom karantenom u kojoj nas Crkva želi zaštititi od one duhovne zaraze i bolesti koja se zove zlo i grijeh. Kazao je da nam tako Crkva iz blaga Božje riječi, a osobito Isusova evanđelja, kao lijek i zaštitu u našoj ranjenosti zlom, grijehom i smrću, nudi prokušana i djelotvorna sredstva, a to su: molitva, odricanje i dobra djela u korist siromašnih i bolesnih. Pozvao je sudionike slavlja da, dok se budu striktno pridržavali uputa u provođenju zdravstvenih mjera zaštite od opake bolesti, s još većom revnošću i zauzetošću obdržavaju Isusove riječi iz evanđelja današnjeg blagdana, a to konkretno znači: da rado i često sklapaju ruke na molitvu, da se kroz post i nemrs vježbaju u odricanju, te da plodove svoga odricanja pretoče u milodar za siromahe, bolesnike i druge ljude u potrebi.

Nakon homilije blagoslovljen je pepeo kojim su svećenici svim sudionicima slavlja posuli glave. Na svršetku misnog slavlja generalni vikar Josip zahvalio je učenicima i djelatnicima katoličkih škola na sudjelovanje u ovom misnom slavlju, te je njima i svim drugim sudionicima zaželio molitvom, odricanjem i dobrim djelima ispunjenu korizmu.