Aktivnosti caritasa slatinskih župa tijekom epidemije koronavirusa

U izvanrednim okolnostima tijekom epidemije koronavirusa i mjera Stožera civilne zaštite mladi volonteri župnih caritasa slatinskih župa sv. Josipa i bl. Ivana Merza odlučili su pomoći svojim sumještanima, napose starima, bolesnima i nemoćnima. Od 2015. godine u sklopu župnog caritasa župe sv. Josipa djeluje caritasova socijalna trgovina koja skrbi za potrebite slatinskog područja. U redovitim okolnostima mjesečno se podijeli tridesetak paketa hrane i higijenskih potrepština siromašnima. U novonastalim okolnostima u skladu s preporukama Stožera civilne zaštite i mjerama suzbijanja širenja koronavirusa caritasovo djelovanje je organizirano na drukčiji način te volonteri, poštujući sve propisane mjere zaštite, pomažu siromašnima i ugroženima različitim akcijama osobito pri nabavljanju živežnih namirnica, kupovanju lijekova i drugih potrepština. Preko društvenih mreža i drugih medija volonteri su pozvali starije sugrađane da se jave župnom caritasu župe sv. Josipa u Slatini, a  mladi volonteri su se organizirali i svakodnevno na kućne adrese korisnika nose pakete pomoći koji se sastoje od osnovnih živežnih namirnica kao što su brašno, ulje, mlijeko, tjestenina, riža, šećer, razne konzerve, juhe, higijenske potrepštine. Ako je potrebno volonteri odlaze u ljekarnu po lijekove i u pekaru po kruh te obavljaju i druge poslove. Korisnike se telefonski obavijesti kada će volonteri dostaviti potrebnu pomoć te ih se zamoli da ne izlaze iz svojih domova poštujući mjere osobne zaštite.  Trenutno je rad uključeno sedam volontera, a podijeljeno oko trideset paketa pomoći. K tome župni caritas je u stalnom kontaktu sa svojim redovitim korisnicima te im pomaže u njihovim potrebama. Hrana i druge namirnice se financiraju iz caritasovog fonda te dobrotom mnogih župljana, tvrtki i ustanova. Brojni stariji sugrađani, osobe koje su u rizičnoj skupini kao i siromašni sa slatinskog područja su navedenim akcijama zbrinuti i zahvalni za skrb i brigu Crkve preko caritasovog djelovanja.