Biskup primio kandidate za Bogoslovno sjemenište

U Biskupskom domu u Požegi, 28. svibnja biskup Antun Škvorčević primio je trojicu mladića koji su podnijeli molbu za primitak u Bogoslovno sjemenište. U pratnji svojih župnika Maria Mesića, Nenada Metera i Joze Jurića pristupili su Dario Bauman iz župe sv. Luke Evanđelista u Lukaču, Mislav Juraković iz župe Mučeništva sv. Ivana Krstitelja u Zapolju i Franko Rajič iz župe sv. Leopolda Mandića u Požegi. Na prijemu je sudjelovao i Robert Mokri, biskupski delegat za bogoslove.

Biskup je podsjetio kandidate kako je smisleno pokušati stvoriti neki vlastiti projekt o životu i nastojati ga ostvarivati, ali da je puno dalekosežnije i uzbudljivije otkriti Božji projekt o sebi i u suradnji s njime ga ostvarivati. Zahvalio im je za mladenačku pozornost kojom su otkrili Božji poziv da krenu putem duhovnoga zvanja i odluku da ga slijede. Kazao je da na tom putu nisu sami, jer iza njih stoji Crkva kao božanska ustanova, njihova biskupija i župa, brojni molitelji koji ih duhovno prate. Protumačio im je što je Bogoslovno sjemenište i Bogoslovni fakultet te način na koji će se u jednoj i drugoj ustanovi moći izgrađivati u hodu prema svećeništvu. Potom je delegat Mokri predstavio uvjete koje je potrebno ispuniti za upis u Bogoslovno sjemenište i Teološki fakultet. Uslijedio je osobni razgovor sa svakim kandidatom, u kojem je biskup nastojao provjeriti motive i razloge njihova opredjeljenja za svećeništvo. Pred kandidatima je još ispit državne mature, te će o njemu ovisiti konačna odluka o njihovu prijemu u Bogosloviju.