Skrutinij uoči đakonskog ređenja u Požegi

U Biskupskom domu u Požegi, 24. rujna održan je skrutinij kandidata za sveti red đakonata, Marka Gerendaja iz našičke Župe sv. Marka Evanđelista i Roberta Medveda iz Župe sv. Ilije Proroka u Brodskom Stupniku. Uz biskupa Antuna Škvorčevića na skrutiniju su sudjelovali Ivica Bošnjak, biskupski delegat za đakone i voditelj priprave za đakonat i kancelar Ivan Popić. Nakon molitve biskup Antun je obrazložio značenje skrutinija, pojasnivši da je to nastojanje oko temeljitog uvida, duboki pogled u sve ono što mi s ljudske strane možemo zaključiti o prikladnosti pojedinog kandidata za sveti red. Naglasio je da je svako zvanje Božje djelo koje se ostvaruje u Crkvi i po Crkvi koja živi i raste u Požeškoj biskupiji te će i kandidati po đakonskom ređenju biti uključeni u život i poslanje naše mjesne Crkve. Potaknuo ih je da ovih dana čuvaju sabranost duha kako bi se u njima mogla nastaniti sila Duha Svetoga po svetom ređenju. Zahvalio je svima koji su bili uključeni u njihovu pripravu, počevši od odgojitelja u Kolegiju Požeške biskupije, poglavara u Nadbiskupskom bogoslovnom sjemeništu u Zagrebu gdje su boravili prve dvije godine sjemenišne formacije te poglavara u Međunarodnom crkvenom kolegiju „Sedes sapientiae“ u Rimu gdje su boravili posljednje tri godine kao i onima koji su bili uključeni u neposrednu pripravu za ređenje. Kancelar Popić je potom izvijestio da su prikupljeni svi dokumenti potrebni za ređenje u skladu s kanonskim propisima. Potom je Ivica Bošnjak izvijestio o neposrednoj pripravi za ređenje tijekom mjeseca kolovoza i rujna koja je završena održanim duhovnim vježbama u Velikoj. Biskup  Antun je prihvatio molbe Marka Gerendaja i Roberta Medveda da budu zaređeni za đakone idućega 26. rujna u požeškoj Katedrali i o tome im uručio pisani dokument, rekavši kako se njihova formacija nastavlja i nakon đakonskog ređenja u pripravi za prezbiterat.