Blagoslov nove župne kuće u virovitičkoj župi Bl. Alojzija Stepinca

U nedjelju, 11. listopada požeški biskup Antun Škvorčević u župi Bl. Alojzija Stepinca u Virovitici predvodio je slavlje blagoslova nove župne kuće u kojoj se nalaze prostori za župne pastoralne aktivnosti, župni ured i svećenički stan.

U homiliji biskup je ispripovjedio kako mu se prije nekog vremena za pomoć obratila jedna samohrana majka, kojoj je socijalna služba zbog zanemarivanja djece odlučila ih oduzeti i kako je bio žalostan što joj u toj situaciji nije mogao pomoći.  Kazao je da je spomenuta majka mislila kako na prvo mjesto u svom životu ne treba staviti služenje svojoj djeci, nego nešto drugo, ustvrdivši da ju je poremećena ljestvica vrijednosti dovela do toga da joj djeca budu oduzeta i povjerena onima koji će se za njih bolje brinuti i osigurati im budućnost. Biskup je istaknuo kako nas prorok Izaija u prvom čitanju i Gospodin Isus u evanđeoskoj prispodobi o pozvanima na gozbu podsjećaju da je čovjek u središtu Božjeg zanimanja te da je Bog biće akcija kojima želi čovjeku omogućiti najveće dostojanstvo, dioništvo u kraljevstvu nebeskom i kako je stoga razložno da se ponašamo u skladu s njegovom ljestvicom vrijednosti. Pred Bogom koji sva svoja djela čini radi nas ljudi i radi našega spasenja nije dobro za nas ljude da »imamo svoga posla«, neku svoju njivu, trgovinu ili nešto drugo, zbog čega zanemarujemo Božji poziv na gozbu, u kraljevstvo nebesko i ponašanje u skladu s njime, ustvrdio je biskup. Još je dodao da bez Boga čovjek postaje osamljenik, izgubljeno i nemoćno biće. Potaknuo je sudionike slavlja neka radosno žive svoju opredijeljenost za Isusa Krista i pripadnost njegovoj Crkvi u svojoj župnoj zajednici, neprestano se hraneći na njegovoj gozbi ljubavi, da im vjera ne oslabi ili ne postane površna, nego sve dublje i snažnije ukorijenjena u Božje inicijative i naume spasenja po suradnji sa svojim župnikom i jednih s drugima, u zajedništvu vjere, nade i ljubavi, koje se neprestano hrani i snaži za ambonom gdje se naviješta Božja riječ, i za oltarom na kojem se blaguje sveta pričest, „lijek besmrtnosti“, kako su govorili stari oci. Kad nam Bog nije prvi i najvažniji, on postaje nemoćan u našim životima. Ono što priječi da nam on bude prvi i najvažniji jest prvenstveno naša polovičnost, površnost i ravnodušnost, upozorio je biskup. Pozvao je sudionike slavlja da im slavlje blagoslova novoizgrađene župne kuće i ova sveta misa budu poticaj da u svom opredjeljenju budu ražareni za Boga te doprinesu da Virovitica bude blagoslovljeni grad po Bogu kojega su u svojim životima stavili na prvo mjesto. Kazao je kako mu je uvijek izazovna činjenica da je Isus samo s dvanaestoricom apostola ispunjenih snagom Duha Svetoga osvojio cijeli svijet, i da već dvije tisuće godina svjedoči po svojoj Crkvi kako se nad ljudskom razjedinjenošću, zlom i smrću ostvaruje Božja pobjeda. Pozvao je sudionike slavlja da se i oni po primjeru bl. Alojzija Stepinca, svoga župnog zaštitnika u svim svojim životnim nastojanjima cjelovito povjere Bogu, s njime računaju i s njime surađuju.